فونت‌های فارسی همچنان نیازمند حمایت و سرمایه‌گذاری شماست.

همینطور که مطلع هستید من مدتی (دقیقا شد یک سال) هست که روی فونت‌های فارسی فعالیت و تحقیق می‌کنم. در ابتدای فقط به دنبال حل مشکل رندر فونت‌های فارسی برای استفاده در وب بودم. اگر شما هم جز آن دسته‌اید که پیگیر اخبار فونت های فارسی باشید، مطلع هستید موفق شدم برای اولین بار یک تعداد از فونت‌ها رو برای وب اصلاح کنم و این تعداد رو در آزمایشگاه ریتا منتشر کنم.

این تعداد فونت در ۹۹٪ از مرورگر ها و در تمام سیستم عامل ها به خوبی رندر شدند و فقط در مرورگر کروم ویندوز به دلیل عدم پشتیبانی این مرورگر از یک قابلیت در ویندوز، فونت ها رو به صورت ناخوشایندی رندر می‌کرد.

خبر خوب:

جای نگرانی دیگر نیست  موفق شدم این مشکل رو هم حل نمایم. می تونید در تصاویر زیر مشاهده کنید.

اما تا الان به دلایل ذیل منتشر نکردم :

 1. من امیدوار بودم با ارائه فونت ها به صورت دانته(حمایت مالی مردمی) در آزمایشگاه ریتا می توانم حداقل هزینه ای  که صرف اینکار کردم رو پوشش بدم.اما متاسفانه جواب نگرفتم. و شدیدا در روحیه ام تاثیرگذاشت. در حدی که داشتم بیخیال همه چیز می شدم.
 2. در همین زمان بود که شورای عالی اطلاع رسانی فونت‌های اصلاح شده رو ارائه کرد. در فونت‌های شورای عالی اطلاع رسانی مواردی و نکاتی بود که در سورس فونت‌هایی که من بر رویشون کار میکردم  نبود. پس بهتر بود که سورس ها رو عوض می کردم و از اول روی فونت های شورای عالی اطلاع رسانی مانور می دادم.
 3. انتقاداتی مختلفی در مورد نحوه انتشار اول از من شد که بعضی هاشون درست بود. پس باید به دنبال یک راه دیگه باشم.
 4. قبل از شروع فعالیت روی فونت‌ها همیشه چند سوال بی جواب در ذهنم داشتم. در طول فعالیتم به جواب خیلی هاشون رسیدم. اما راه حلی برای خیلی‌هاشون نتوانستم پیدا کنم .
 5. علاوه بر سوالات قبلی تعدادی هم سوال جدید  مطرح شد که مجدد ذهنم رو درگیر کردند و باید برای آنها هم یک راه حل پیدا می کردم.

فکر کنم بهتره این سوالات رو همینجا مطرح کنم، چرا که اطمینان دارم  خیلی از سوال ها  بین من و شما مشترک هستند و خیلی هاشون براتون تازگی داشته باشد وباعث شود تا شما هم کمی در موردشون تامل داشته باشید.

سوال اول : آیا طراح فونت تو ایران داریم؟

شاید این سوال خنده دار باشه، اما قبل از اینکه خودم وارد دنیای فونت های بشم، فکر میکردم ما طراح فونت نداریم. می دونستم که افرادی هستند که تایپ طراحی می کنند. حتی تو رشته گرافیک می دونستم درسی به اسم طراحی فونت(تو همین مایه ها) وجود دارد اما کسی که تایپ ها رو به فونت دیجیتالی تبدیل کند نداریم. و فونت های موجود هم توسط شرکت های خارجی و به واسطه شرکت هایی مثل مریم، پروین و …. ایجاد شده.

اما در طول مدت فعالیت هام به جواب این سوال رسیدم و با تعدادی از طراحان فونت که ساکن درایران هستند آشنا شدم. که به صورت حرفه ای درحال فعالیت هستند. البته برای برای پیمانکاران خارج از ایران. برای مثال می تونم از بهنام اسلامی طراح فونت حریر نام ببرم.

سوال دوم : چرا فونت جدید طراحی نمیشه؟

با خیلی از طراحان فونت که صحبت می کردم، متوجه شدم بیشترشون بالای یک فونت جدید برای ارائه دارند یا در درست تهیه دارند. از خیلی هاشون سوال کردم به چه دلیل منتشر نکردید؟! در پاسخ به جواب های مشترک زیر مواجه شدم:

 • نبود مشتری که هزینه واقعی طراحی یک فونت رو متقبل بشه.
 • عدم رعایت کپی رایت : یکی از طراحان می گفت « کافیه فقط یک نسخه به یک شخص بفروشیم. باور کن قبل از اینکه مشتری دوم پیدا بشه می بینی کل ایران رو کامپیوتر هاشون  نصب هست و در هر سایت دانلودی برای دانلود کردن وجود دارد »
 • نبود یک بستر مناسب جهت معرفی و عرضه برای فروش فونت ها
 • ناقص بودن فونت : فونت های طراحی شده دارای نواقصی فنی هستند و علت آن هم کبود دانش فنی لازم در ضمینه مهندسی فونت هست.

سوال سوم : چرا هیچ کسی برای فونت ها کاری نمی کنه؟! چرا کسی به فکر نیست؟!

تو این یک سال اخیر اینگونه سوالات رو من زیاد در تویتر و شبکه های اجتماعی دیدم. و دقیقا یکی از سوالات خودم هم بودند و انتظار داشتم شرکت هایی که در ضمینه نرم‌افزارهای فارسی نویس و فونت فعالیت می کنند باید یک حرکت در این ضمینه انجام بدهند.

متاسفانه بزرگ ترین مشکل حال حاضر جامعه ایرانی دقیقا همین هست که انتظار از دیگران دارند کاری رو انجام دهند. و شعار دادن رو سرلوحه خودشون قرار دادن و حاضر به انجام هیچ فعالیتی از طرف خودشون نیستند.

تخصص من برنامه نویسی وب و زبان PHP هست. زمانی به سمت فونت ها گرایش پیدا کردم که شدیدا به وجود فونت های مناسب برای وب نیاز پیدا کردم. با خودم گفتم اینطوری که نمیشه دست رو دست گذاشت و چشم انتظار نشست  تا کسی پیدا بشه و کاری انجام بده. با خودم گفتم کاری نداره بابا یک ادیتور فونت دانلود میکنم کمی پائین و بالا میکنم درست میشه و خلاص. شاید بزرگترین اشتباه من همین ساده گرفتن فونت ها بود. (متاسفانه وقتی پای مباحث کامپیوتری وسط میاد حاضر به پذیرفتن نه نیستم و به هر طریقی شده باید جواب مثبت بگیرم) و هیچ وقت تصورش رو نمی کردم یک سال تمام انرژی و وقتم رو صرف فونت های ناقابل کنم و از همه بدتر چه بلاهایی که قرار هست بر سرم بیاد.

اینشالله در فرصت های بعدی در مورد طراحی فونت ها بیشتر مطلب می نویسم. تا با مراحل طراحی  فونت ها آشنا شوید و و متوجه شوید یک فایل ۶۴ کیلوبایتی ممکن هست دوسال تمام زمان ببرد تا  بشود اسمش رو فونت گذاشت.

اما سوالات جدیدی که باعث درگیری ذهنی برای من شدند به شرح ذیل هستند؟

 1. بهترین روش انتشار فونت های وب  چیست؟
 2. ایا کارگروه زبان فارسی در شورای عالی اطلاع رسانی میتواند  متولی خوبی برای فونت فارسی باشد؟؟ (وقتی به خروجی  فونت های  شورای عالی اطلاع رسانی نگاه می کنم و الخصوص روشی که برای اصلاح کردن فونت در پیش داشتند یعنی سفارش به یک پیمانکار . به این نتیجه میرسم  دور از ذهن هست برنامه خاصی برای بروز رسانی و رفع مشکلات این ۳۹ فونت داشته باشند.
 3. ایا راهی برای حمایت از طراحان فونت وجود دارد؟  به چه صورت می شود بستری رو مهیا کرد تا طراحان فونت بتوانند فونت های خودشون رو بازاریابی و برای فروش عرضه نمایند؟ ایا راهی برای جذب و آموزش طراحی فونت وجود دارد ؟
 4. ایا می شود به این آشفته بازار فونت های فارسی سروسامان داد و از این چند اسمی بودن یک فونت چلو گیری کرد؟ ایا می شود فونت های عربی رو حذف و فونت های فارسی رو جایگزین کرد؟
 5. به چه صورت می شود فونت های به روز و عاری از مشکل داشت؟ و به چه صورت می توان به مشکلات فونت ها رسیدگی کرد.

وقتی خوب به این سوالات فکر کردم  و در نظر گرفتن موارد ذیل:

 • کار بر روی فونت‌های وب تمام شدنی نیستند  و با توجه به مرورگرها و سیستم عامل های مختلف و تغییراتی که در آینده خواهند داشت مجدد نیاز به بروز رسانی  خواهند داشت.
 • با توجه به دانش و تجربه ای که کسب کردم و الخصوص انرژی و وقتی که برای این کار گذاشتم . فقط به فونت های وب ختم شود.
 • کاربرد فونت ها دیگر به کامپیوترهای رومیزی ختم نمی شود و در آینده ای نزدیک  فونت ها  در خیلی از محیط ها و دستگاه ها به کار گرفته می شودند. و هر محیط میزبان فونت خاص خودش خواهد بود.

با توجه به وقت و زمانی که برای فونت ها گذاشتم و تجربیاتی که بدست آوردم صلاح بر این دیدم به نوعی خودم متولی فونت های فارسی شوم. به همین خاطر یک پروژه یا استارتاپ تعریف کردم . این استارتاپ مبنی بر یک وب سایت  با خدماتی مشابه  سرویس  typekit  می باشد که  خدمات زیر در آن تعریف شده  :

گالری فونت:

در گالری هر طراح فونت می تواند فونت های جدید خود را به نام خودش ثبت برساند و برای فروش با قیمت دلخواه عرضه نماید.

تمامی فونت‌های  باید مطابق استانداردهای تعیین شده پیاده سازی شوند. نام گذاری فونت هم جزئی از همین استاندارد ها می باشد.(به امید حذف پیشوندها)

.هر طراح موظف به پشتیبانی و رفع مشکلات فونت های خودش هست.

سرویس وب فونت:

این سرویسی در واقع یک فونت هاستینگ هست . بدین صورت هر وب مستر کافیست  در وب سرویس فونت های مورد نظرش را انتخاب نماید. و لینک تولید شده توسط وب سرویس را در سایت خود قرار دهد . بدون نگرانی از  هر گونه مشکل در  نمایش صحیح در مرورگرهای مختلف ، موبایل ها و یا شرایط دیگر

طراحان فونت می توانند با دادن اجازه به سیستم فونت های خودشون رو در وب سرویس هم ارائه دهند و از این طریق کسب درآمد داشته باشند.

انجمن گفتگو:

مکانی برای پرسش و پاسخ در مورد طراحی فونت و سایر موارد مختلف در زمینه فونت ها

 

اما دلیل فراخوان ؟

تو ۳ ماه اخیر تموم سعی ام رو کردم این پروژه لو نره و تا بتونم کاملش کنم  و یکباره رونمایی کنم. تعداد خیلی کمی از آن باخبر بودن. اما شرایط فعلی من در وضعیتی قرار گرفته که دیگر در توانم نیست ادامه بدم.

من یک آزاد کار هستم و درآمدم از گرفتن پروژه های مختلف تامین میشه. تو این یک سال هیچ پروژه ای نتوانستم انجام بدم و تموم منابع مالی و ‍پس اندازهام صفر شدن. حتی موافق به اتمام وب سایت کاری خودم یعنی ریتا نشده ام. البته این مربوط به ۴۵ روز پیشه. اما شرایط زمانی بهرانی شد که نتوانستم پهنای ای دی اس ال رو شارژ کنم. و از همه بدتر گویا نوت بوکم هم که قبلا صفحه نمایش وداع کرده بود و از خروجی اش بهره می بردم الان خودش قصد وداع دارد. متاسفانه من روابط عمومی خوبی ندارم و در همدان ساکن هستم. شهری که  ای تی  هنوز گنگ و بیگانه هست و هیچ امیدی برای جذب حمایت ندارم.

طبق براوردم به طور کلی اتمام این پروژه + ۳۹ فونت شورا برای وب / موبایل / نسخه بهینه شده روی هم   ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد. می دونم این رقم برای شرکت های بزرگی مثل ایرانسل و همراه اول و … یا بانکها رقم خاصی نیست.

‍روند رشد پروژه به صورت زیر هست :

 •  ۹۰٪ سیستم مدیریت سایت و وب سرویس تموم شده و فقط اینترفیس فرانت پیج مونده (درخواست همکاری برای خیلی ها فرستادم متاسفانه یا سرشون شلوغ بوده یا بی جواب)
 • فونت ها هم تقریبا آماده هستند.
 • وی پی اس کلود موفق شدم حمایت یک شرکت خارجی رو برای دوماه جذب کنم.
 • ssl رو هم یک شرکت حامی استارتاپ ها برای یک سال قبول کرده.(این شرکت اسراییلی از آب درآمد. اگر کسی با این موضوع مشکلی داره لطفا زحمت اس اس ال رو بکشه. فردا برجسب های مختلف نزدید به ما)

در مرحله اول این فراخوان از کسانی که ارتباطات نزدیکی با شرکت ها یا اورگان‌های بزرگ دارند، تقاضا دارم  با معرفی این پروژه حمایت لازم برای  ادامه این ‍پروژه را جذب نمایند.

در مرحله دوم از هر کسی  که مثل من نبود فونت‌ها رو احساس کرده و شاید از نبود فونت مناسب بارها عذاب کشیدن در خواست حمایت مالی هر چند جزپی دارم.

این حساب های من هست (تصحیح شدند):

حساب‌ها حذف شدند

شما می تونید به دو صورت به این پروژه کمک کنید. یا به صورت حمایت یا به صورت سرمایه گذاری. در حالت سرمایه گذاری مبلغ واریز شده بعد از بالا اومدن پروژه به حساب شما در سایت اضافه خواهد شد. لطفا پس از واریز در قسمت نظر خواهی ذکر کنید مبلغ  برای حمایت هست یا سرمایه گذاری.

در آخر منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

شاد و پیروز باشید.

82 دیدگاه در “فونت‌های فارسی همچنان نیازمند حمایت و سرمایه‌گذاری شماست.

 1. سلام آقا صالح،

  متاسفانه فعلاً چند ماهی هست که ورشکسته هستم. اگه پروژم به نتیجه برسه یه حال درست و حسابی (مالی) به پروژه فونت شما میدم. به نظر من فونت اهمیت خیلی خاصی داره و برای من هم واقعاً مهمه. این کار رو با تمام توان ادامه بدید، لطفاً 😉

 2. دوست عزیز سلام. تصمیم گرفتم برای اینکه بدونی تنها نیستی کمی برات بگم. من یکی از علاقمندان با استعداد در زمینه علوم فنی مهندسی و علوم انسانی هستم. به جمله ای که گفتم لطفا بیشتر نگاه کنید. من خیلی زود فهمیدم که چه استعدادی دارم و میتوانم تا کجاها بروم ولی مهارتهای انسان شناختیم باعث شد که بدونم چه چیزی را تا چه حدی باید برم یعنی اینکه تا چه حد به حرف دلم توجه کنم و تا چه حد به حرف شکمم ببخشید عقلم، چیزی که به نظرم شما آن را رعایت نکردید. در هر صورت در حال حاضر شما محصولی دارید که مطمئن هستیم برای آن نیازی وجود داشته و دارد. مشکل شما در معرفی و بازاریابی این محصول است که به نظر من جای کار خوبی دارد. یادمون باشه که اتفاقات غیر عادی همیشه برای آدمهای غیرعادی هستند.

   • http://haddadadel.ir/
    آقا صالح بنده هم همدانی هستم و یه خورده کیک پی اچ پی کار کردم دارم روی یه فرم ورک برای اشخاص مشهور کار می کنم البته تا اونجا که ممکنه با قالب های جذاب خودم بیشتر تمایل دارم تمرکزم رو روی جی کوئری و کتابخونه های جاوا بزارم منتها مجبور شدم برای سی ام اس ساختن کیک هم کار کنم شماام اگه کمی به فکر پول درآوردن هستی بهم میل بزن شاید قسمت شد با هم تمومش کنیم [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.