فونت‌های فارسی همچنان نیازمند حمایت و سرمایه‌گذاری شماست.

همینطور که مطلع هستید من مدتی (دقیقا شد یک سال) هست که روی فونت‌های فارسی فعالیت و تحقیق می‌کنم. در ابتدای فقط به دنبال حل مشکل رندر فونت‌های فارسی برای استفاده در وب بودم. اگر شما هم جز آن دسته‌اید که پیگیر اخبار فونت های فارسی باشید، مطلع هستید موفق شدم برای اولین بار یک تعداد از فونت‌ها رو برای وب اصلاح کنم و این تعداد رو در آزمایشگاه ریتا منتشر کنم.

این تعداد فونت در ۹۹٪ از مرورگر ها و در تمام سیستم عامل ها به خوبی رندر شدند و فقط در مرورگر کروم ویندوز به دلیل عدم پشتیبانی این مرورگر از یک قابلیت در ویندوز، فونت ها رو به صورت ناخوشایندی رندر می‌کرد.

خبر خوب:

جای نگرانی دیگر نیست  موفق شدم این مشکل رو هم حل نمایم. می تونید در تصاویر زیر مشاهده کنید.

اما تا الان به دلایل ذیل منتشر نکردم :

 1. من امیدوار بودم با ارائه فونت ها به صورت دانته(حمایت مالی مردمی) در آزمایشگاه ریتا می توانم حداقل هزینه ای  که صرف اینکار کردم رو پوشش بدم.اما متاسفانه جواب نگرفتم. و شدیدا در روحیه ام تاثیرگذاشت. در حدی که داشتم بیخیال همه چیز می شدم.
 2. در همین زمان بود که شورای عالی اطلاع رسانی فونت‌های اصلاح شده رو ارائه کرد. در فونت‌های شورای عالی اطلاع رسانی مواردی و نکاتی بود که در سورس فونت‌هایی که من بر رویشون کار میکردم  نبود. پس بهتر بود که سورس ها رو عوض می کردم و از اول روی فونت های شورای عالی اطلاع رسانی مانور می دادم.
 3. انتقاداتی مختلفی در مورد نحوه انتشار اول از من شد که بعضی هاشون درست بود. پس باید به دنبال یک راه دیگه باشم.
 4. قبل از شروع فعالیت روی فونت‌ها همیشه چند سوال بی جواب در ذهنم داشتم. در طول فعالیتم به جواب خیلی هاشون رسیدم. اما راه حلی برای خیلی‌هاشون نتوانستم پیدا کنم .
 5. علاوه بر سوالات قبلی تعدادی هم سوال جدید  مطرح شد که مجدد ذهنم رو درگیر کردند و باید برای آنها هم یک راه حل پیدا می کردم.

فکر کنم بهتره این سوالات رو همینجا مطرح کنم، چرا که اطمینان دارم  خیلی از سوال ها  بین من و شما مشترک هستند و خیلی هاشون براتون تازگی داشته باشد وباعث شود تا شما هم کمی در موردشون تامل داشته باشید.

سوال اول : آیا طراح فونت تو ایران داریم؟

شاید این سوال خنده دار باشه، اما قبل از اینکه خودم وارد دنیای فونت های بشم، فکر میکردم ما طراح فونت نداریم. می دونستم که افرادی هستند که تایپ طراحی می کنند. حتی تو رشته گرافیک می دونستم درسی به اسم طراحی فونت(تو همین مایه ها) وجود دارد اما کسی که تایپ ها رو به فونت دیجیتالی تبدیل کند نداریم. و فونت های موجود هم توسط شرکت های خارجی و به واسطه شرکت هایی مثل مریم، پروین و …. ایجاد شده.

اما در طول مدت فعالیت هام به جواب این سوال رسیدم و با تعدادی از طراحان فونت که ساکن درایران هستند آشنا شدم. که به صورت حرفه ای درحال فعالیت هستند. البته برای برای پیمانکاران خارج از ایران. برای مثال می تونم از بهنام اسلامی طراح فونت حریر نام ببرم.

سوال دوم : چرا فونت جدید طراحی نمیشه؟

با خیلی از طراحان فونت که صحبت می کردم، متوجه شدم بیشترشون بالای یک فونت جدید برای ارائه دارند یا در درست تهیه دارند. از خیلی هاشون سوال کردم به چه دلیل منتشر نکردید؟! در پاسخ به جواب های مشترک زیر مواجه شدم:

 • نبود مشتری که هزینه واقعی طراحی یک فونت رو متقبل بشه.
 • عدم رعایت کپی رایت : یکی از طراحان می گفت « کافیه فقط یک نسخه به یک شخص بفروشیم. باور کن قبل از اینکه مشتری دوم پیدا بشه می بینی کل ایران رو کامپیوتر هاشون  نصب هست و در هر سایت دانلودی برای دانلود کردن وجود دارد »
 • نبود یک بستر مناسب جهت معرفی و عرضه برای فروش فونت ها
 • ناقص بودن فونت : فونت های طراحی شده دارای نواقصی فنی هستند و علت آن هم کبود دانش فنی لازم در ضمینه مهندسی فونت هست.

سوال سوم : چرا هیچ کسی برای فونت ها کاری نمی کنه؟! چرا کسی به فکر نیست؟!

تو این یک سال اخیر اینگونه سوالات رو من زیاد در تویتر و شبکه های اجتماعی دیدم. و دقیقا یکی از سوالات خودم هم بودند و انتظار داشتم شرکت هایی که در ضمینه نرم‌افزارهای فارسی نویس و فونت فعالیت می کنند باید یک حرکت در این ضمینه انجام بدهند.

متاسفانه بزرگ ترین مشکل حال حاضر جامعه ایرانی دقیقا همین هست که انتظار از دیگران دارند کاری رو انجام دهند. و شعار دادن رو سرلوحه خودشون قرار دادن و حاضر به انجام هیچ فعالیتی از طرف خودشون نیستند.

تخصص من برنامه نویسی وب و زبان PHP هست. زمانی به سمت فونت ها گرایش پیدا کردم که شدیدا به وجود فونت های مناسب برای وب نیاز پیدا کردم. با خودم گفتم اینطوری که نمیشه دست رو دست گذاشت و چشم انتظار نشست  تا کسی پیدا بشه و کاری انجام بده. با خودم گفتم کاری نداره بابا یک ادیتور فونت دانلود میکنم کمی پائین و بالا میکنم درست میشه و خلاص. شاید بزرگترین اشتباه من همین ساده گرفتن فونت ها بود. (متاسفانه وقتی پای مباحث کامپیوتری وسط میاد حاضر به پذیرفتن نه نیستم و به هر طریقی شده باید جواب مثبت بگیرم) و هیچ وقت تصورش رو نمی کردم یک سال تمام انرژی و وقتم رو صرف فونت های ناقابل کنم و از همه بدتر چه بلاهایی که قرار هست بر سرم بیاد.

اینشالله در فرصت های بعدی در مورد طراحی فونت ها بیشتر مطلب می نویسم. تا با مراحل طراحی  فونت ها آشنا شوید و و متوجه شوید یک فایل ۶۴ کیلوبایتی ممکن هست دوسال تمام زمان ببرد تا  بشود اسمش رو فونت گذاشت.

اما سوالات جدیدی که باعث درگیری ذهنی برای من شدند به شرح ذیل هستند؟

 1. بهترین روش انتشار فونت های وب  چیست؟
 2. ایا کارگروه زبان فارسی در شورای عالی اطلاع رسانی میتواند  متولی خوبی برای فونت فارسی باشد؟؟ (وقتی به خروجی  فونت های  شورای عالی اطلاع رسانی نگاه می کنم و الخصوص روشی که برای اصلاح کردن فونت در پیش داشتند یعنی سفارش به یک پیمانکار . به این نتیجه میرسم  دور از ذهن هست برنامه خاصی برای بروز رسانی و رفع مشکلات این ۳۹ فونت داشته باشند.
 3. ایا راهی برای حمایت از طراحان فونت وجود دارد؟  به چه صورت می شود بستری رو مهیا کرد تا طراحان فونت بتوانند فونت های خودشون رو بازاریابی و برای فروش عرضه نمایند؟ ایا راهی برای جذب و آموزش طراحی فونت وجود دارد ؟
 4. ایا می شود به این آشفته بازار فونت های فارسی سروسامان داد و از این چند اسمی بودن یک فونت چلو گیری کرد؟ ایا می شود فونت های عربی رو حذف و فونت های فارسی رو جایگزین کرد؟
 5. به چه صورت می شود فونت های به روز و عاری از مشکل داشت؟ و به چه صورت می توان به مشکلات فونت ها رسیدگی کرد.

وقتی خوب به این سوالات فکر کردم  و در نظر گرفتن موارد ذیل:

 • کار بر روی فونت‌های وب تمام شدنی نیستند  و با توجه به مرورگرها و سیستم عامل های مختلف و تغییراتی که در آینده خواهند داشت مجدد نیاز به بروز رسانی  خواهند داشت.
 • با توجه به دانش و تجربه ای که کسب کردم و الخصوص انرژی و وقتی که برای این کار گذاشتم . فقط به فونت های وب ختم شود.
 • کاربرد فونت ها دیگر به کامپیوترهای رومیزی ختم نمی شود و در آینده ای نزدیک  فونت ها  در خیلی از محیط ها و دستگاه ها به کار گرفته می شودند. و هر محیط میزبان فونت خاص خودش خواهد بود.

با توجه به وقت و زمانی که برای فونت ها گذاشتم و تجربیاتی که بدست آوردم صلاح بر این دیدم به نوعی خودم متولی فونت های فارسی شوم. به همین خاطر یک پروژه یا استارتاپ تعریف کردم . این استارتاپ مبنی بر یک وب سایت  با خدماتی مشابه  سرویس  typekit  می باشد که  خدمات زیر در آن تعریف شده  :

گالری فونت:

در گالری هر طراح فونت می تواند فونت های جدید خود را به نام خودش ثبت برساند و برای فروش با قیمت دلخواه عرضه نماید.

تمامی فونت‌های  باید مطابق استانداردهای تعیین شده پیاده سازی شوند. نام گذاری فونت هم جزئی از همین استاندارد ها می باشد.(به امید حذف پیشوندها)

.هر طراح موظف به پشتیبانی و رفع مشکلات فونت های خودش هست.

سرویس وب فونت:

این سرویسی در واقع یک فونت هاستینگ هست . بدین صورت هر وب مستر کافیست  در وب سرویس فونت های مورد نظرش را انتخاب نماید. و لینک تولید شده توسط وب سرویس را در سایت خود قرار دهد . بدون نگرانی از  هر گونه مشکل در  نمایش صحیح در مرورگرهای مختلف ، موبایل ها و یا شرایط دیگر

طراحان فونت می توانند با دادن اجازه به سیستم فونت های خودشون رو در وب سرویس هم ارائه دهند و از این طریق کسب درآمد داشته باشند.

انجمن گفتگو:

مکانی برای پرسش و پاسخ در مورد طراحی فونت و سایر موارد مختلف در زمینه فونت ها

 

اما دلیل فراخوان ؟

تو ۳ ماه اخیر تموم سعی ام رو کردم این پروژه لو نره و تا بتونم کاملش کنم  و یکباره رونمایی کنم. تعداد خیلی کمی از آن باخبر بودن. اما شرایط فعلی من در وضعیتی قرار گرفته که دیگر در توانم نیست ادامه بدم.

من یک آزاد کار هستم و درآمدم از گرفتن پروژه های مختلف تامین میشه. تو این یک سال هیچ پروژه ای نتوانستم انجام بدم و تموم منابع مالی و ‍پس اندازهام صفر شدن. حتی موافق به اتمام وب سایت کاری خودم یعنی ریتا نشده ام. البته این مربوط به ۴۵ روز پیشه. اما شرایط زمانی بهرانی شد که نتوانستم پهنای ای دی اس ال رو شارژ کنم. و از همه بدتر گویا نوت بوکم هم که قبلا صفحه نمایش وداع کرده بود و از خروجی اش بهره می بردم الان خودش قصد وداع دارد. متاسفانه من روابط عمومی خوبی ندارم و در همدان ساکن هستم. شهری که  ای تی  هنوز گنگ و بیگانه هست و هیچ امیدی برای جذب حمایت ندارم.

طبق براوردم به طور کلی اتمام این پروژه + ۳۹ فونت شورا برای وب / موبایل / نسخه بهینه شده روی هم   ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد. می دونم این رقم برای شرکت های بزرگی مثل ایرانسل و همراه اول و … یا بانکها رقم خاصی نیست.

‍روند رشد پروژه به صورت زیر هست :

 •  ۹۰٪ سیستم مدیریت سایت و وب سرویس تموم شده و فقط اینترفیس فرانت پیج مونده (درخواست همکاری برای خیلی ها فرستادم متاسفانه یا سرشون شلوغ بوده یا بی جواب)
 • فونت ها هم تقریبا آماده هستند.
 • وی پی اس کلود موفق شدم حمایت یک شرکت خارجی رو برای دوماه جذب کنم.
 • ssl رو هم یک شرکت حامی استارتاپ ها برای یک سال قبول کرده.(این شرکت اسراییلی از آب درآمد. اگر کسی با این موضوع مشکلی داره لطفا زحمت اس اس ال رو بکشه. فردا برجسب های مختلف نزدید به ما)

در مرحله اول این فراخوان از کسانی که ارتباطات نزدیکی با شرکت ها یا اورگان‌های بزرگ دارند، تقاضا دارم  با معرفی این پروژه حمایت لازم برای  ادامه این ‍پروژه را جذب نمایند.

در مرحله دوم از هر کسی  که مثل من نبود فونت‌ها رو احساس کرده و شاید از نبود فونت مناسب بارها عذاب کشیدن در خواست حمایت مالی هر چند جزپی دارم.

این حساب های من هست (تصحیح شدند):

حساب‌ها حذف شدند

شما می تونید به دو صورت به این پروژه کمک کنید. یا به صورت حمایت یا به صورت سرمایه گذاری. در حالت سرمایه گذاری مبلغ واریز شده بعد از بالا اومدن پروژه به حساب شما در سایت اضافه خواهد شد. لطفا پس از واریز در قسمت نظر خواهی ذکر کنید مبلغ  برای حمایت هست یا سرمایه گذاری.

در آخر منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

شاد و پیروز باشید.

82 دیدگاه در “فونت‌های فارسی همچنان نیازمند حمایت و سرمایه‌گذاری شماست.

 1. سلام آقا صالح،

  متاسفانه فعلاً چند ماهی هست که ورشکسته هستم. اگه پروژم به نتیجه برسه یه حال درست و حسابی (مالی) به پروژه فونت شما میدم. به نظر من فونت اهمیت خیلی خاصی داره و برای من هم واقعاً مهمه. این کار رو با تمام توان ادامه بدید، لطفاً 😉

 2. دوست عزیز سلام. تصمیم گرفتم برای اینکه بدونی تنها نیستی کمی برات بگم. من یکی از علاقمندان با استعداد در زمینه علوم فنی مهندسی و علوم انسانی هستم. به جمله ای که گفتم لطفا بیشتر نگاه کنید. من خیلی زود فهمیدم که چه استعدادی دارم و میتوانم تا کجاها بروم ولی مهارتهای انسان شناختیم باعث شد که بدونم چه چیزی را تا چه حدی باید برم یعنی اینکه تا چه حد به حرف دلم توجه کنم و تا چه حد به حرف شکمم ببخشید عقلم، چیزی که به نظرم شما آن را رعایت نکردید. در هر صورت در حال حاضر شما محصولی دارید که مطمئن هستیم برای آن نیازی وجود داشته و دارد. مشکل شما در معرفی و بازاریابی این محصول است که به نظر من جای کار خوبی دارد. یادمون باشه که اتفاقات غیر عادی همیشه برای آدمهای غیرعادی هستند.

   • http://haddadadel.ir/
    آقا صالح بنده هم همدانی هستم و یه خورده کیک پی اچ پی کار کردم دارم روی یه فرم ورک برای اشخاص مشهور کار می کنم البته تا اونجا که ممکنه با قالب های جذاب خودم بیشتر تمایل دارم تمرکزم رو روی جی کوئری و کتابخونه های جاوا بزارم منتها مجبور شدم برای سی ام اس ساختن کیک هم کار کنم شماام اگه کمی به فکر پول درآوردن هستی بهم میل بزن شاید قسمت شد با هم تمومش کنیم [email protected]

 3. جناب آقای سوزنچی! سلام و دورد فراوان.
  فکر کنم فروش فونت ها ایده خوبی نباشه. مثه “بیب تیونز” که آهنگ میزاره برای فروش. چون این کار توی شهر هایی مثه اصفهان و تهران جواب میده و با این کار حمایت های خودتونو نصف میکنید.
  درباره کپی رایت هم باید بگم میتونید از اعتقادات مذهبی مردم استفاده کنید. ادامشو خودتون بهتر میدونید!!!
  معمولا هیچ کی در سراسر دنیا دو چیز رو راجع به سایت ها دوست نداره:
  ۱- گرفتن ایمیل اول بسم الله
  ۲- گرفتن پول قبل از دیدن محصول
  در ضمن بیشتر مشتریان شما برنامه نویس ها خواهند بود. برنامه نویس هم فونت رو رایگان ارائه خواهد داد. پس براش سود نداره که هیچ! ضرر هم میکنه. چون فونت رو اون خریده هزاران نفر استفاده میکنن. تازه اینجوری باز هم مشکل کپی رایت حل نمیشه.
  ببینید،،، اگر شما سیستم عامل مک رو هم ارائه بدید روزی مجبور میشید که رایگان ارائش کنید.
  پس از همین اول بیایید مثه کنونیکال (بنیان گذار های اوبونتو) اجازه دانلود رایگان رو بدید اما صفحه ای به اسم حمایت از ما طراحی کنید تا دریافت حمایت های مالی رو هم داشته باشید.
  البته اپن سورس عاقبت نداره. خدا شخصا باید هواتونو داشته باشهو.
  ما تو کشوری زندگی میکنیم که قیمت دبین و ویندوز، و ردهت و مک او اس، یکی هست!!!
  حالا وای به حال اینکه بخواید اپن سورس کارکنید.
  پویا و موفق باشید.

 4. دوست عزیز من چندین روزه منتظر بودم بخش دانلود ریتاکو باز شه تا اقدام به حمایت و دانلود کنم ولی باز نشده(پیغام بعد از ۴۸ ساعت رو بردارید!). دوم٬ چرا سایت در سایت خود شما فونت یکان ‌ی که در عنوان و بعضی قسمت‌ها استفاده کردید تصحیح شده نیست؟ من میخوام فونت تصحیح شده رو برای این بذارم تا بازدید کننده‌های سایتم فونت رو درست مشاهده کنند٬ مگر غیر از اینه؟

  • پوریای عزیز من بابت بخش دانلود در سایت ریتاکو از شما و سایرین عذر خواهی می کنم.ادامه ابن پروژه در دامین دیگری در حال ادامه و اجراست. و قرار هست با عنوان خانه فونت فارسی به آدرس font-store.ir ارائه شود.
   متاسفانه از اونجا که به صورت فردی دارم کار میکنم. فرصت بروز رسانی صفحات پروژه در آزمایشگاه ریتاکو برایم مقدور نشده.امشب ویرایش می کنمش.
   در مورد سایت که فرمودید فکر کنم وبلاگم منظورتون هست. دلیلش همین ضرب المثل کوزه گر از کوزه شکسته آب میخوره هست.
   درضمن در صورتی که تمایل به تهیه فونت ها دارید می تونید ایمیل بزنید به [email protected] تا شرایط تهیه فونت ها رو خدمت تون عرض کنیم.

   • خوشحالم که همچنان پیگیر این کار هستید.
    من متاسفام که هیچ کس رو برای همایت نمیشناسم چون خودمم دنبالش میگردم.
    به قول استاد، برنامه نویس های ایرانی باید بعد از حرفه ای شدن تو برنامه نویسی و مسلط شدن به تمامی علوم زمان خودشون و یاد گرفتن پیاده روی استقامتی بین شرکت ها تازه یه کلاس آموزش فن بیان و بیزینس برن تا یاد بگیرن چطور کار پیدا کنن!
    من خودم خیلی دنبال حامی میگردم. اگه شما برای خودتون پیدا کردید به منم یاد بدید چطور پیدا کنم!!!!!
    من مطالبتونو پیگیری میکنم.
    لطفا روی G+ بیشتر فعال باشید. من همیشه مدیون شما هستم. برای من کار خیلی بزرگی کردید! امیدوارم روزی بتونم لطفتونو جبران کنم و بیشتر امیدوارم که اون روز نزدیک باشه. خیلی نزدیک.

 5. سلام. جناب سوزنچی ببخشید، برای من یه سوال پیش اومده .. اونم اینه که شما این فونت هارو به ۱۰ ها نفر فروختید و الان دیگه در سطح وب پخش شدن، الان حتماً منتظرید یه شرکت بیاد باهاتون قرارداد ببنده؟! واقعاً اینجوری فکر میکنید؟! چه دلیلی داره که شما این فونت هارو بیرون نمیدید ؟

  • حسام عزیز اگر فرض رو بر اساس صحبت های شما قرار بدم. از شما این سوال رو دارم که به چه دلیل باید فونت ها رو بیرون بدم. ایا اگر یک گروه یک کار اشتباه کرده من هم باید همون کار اشتباه رو مرتکب بشم؟ و بیخیال همه چیز (مثل حق حقوق و زحماتم) بشوم؟؟ ایا شما انتظار همچین رفتاری از من دارید؟؟

   اما در واقعیت این بحث شما درست نیست. خوشبختانه جامعه وب بعد از فهمیدن مشکلات این پروژه از پخش کردن خودکاری کردن. یک دلیلش همین هست که اگر پخش شده بودن شما نمی‌آمدید همچنین کامنتی بزارید. پس بخش نشده‌اند. اگر جایی سراغ دارید به ما هم بگید بریم دانلود کنیم :دی

   اما دلیل اصلیم من : واقعیت اینه که فونت ها فقط در وب مشکل نداشتند. در خیلی از بستر ها مشکل داشند. و باید به این موضوع رسیدگی میشد. از طرفی دیگر حل مشکل فونت برای وب فقط جزیی از برنامه های من برای فونت ها بوده و همچنان این پروژه ادامه دارد. کافیست در توپیتر یا فیس بوک من رو فالو کنید تا در جریان قرار بگیرید.

 6. شما به سادگی وب سایت Ritaco رو آوردین پایین و حمایت های مالی واریز شده رو فراموش کردید و الان دوباره میخواین پول بگیرین؟

  دلسوزی برای وب فارسی یه چیزه و درآمد زایی از اون چیز دیگه.

  اگر دلسوز هستین که فونت ها رو رایگان ارایه کنید٬ اگر دنبال کسب درآمد هستید٬ هر فونت رو با یک قیمت مشخص بفروشید.

  • درود بر شما
   جناب بالاکانی عزیز بستن بخش دانلود ریتاکو فقط به دلیل مسائل کپی رایت و ایجاد یک راحل کلی برای فونت ها بوده.
   اگر قرار بر کسب درآمد بود نه به صورت حمایتی قرار میدادم. بر عکس تا الان هم ادامه میدادم.
   هر چند اگر بخواهید منصفانه نگاه کنید. برای زمانی که صرف کردم و کاری که خیلی ها نتونستند انجامش بدن این حقم هست که بخواهم درآمد هم ازشون کسب کنم.
   درکل همه چیز در آینده نزدیک روشن خواهد شد.و مطمئن باشید شما و تموم کسانی که حمایت کردند جز اولین نفر هایی هستند که از سایت جدید مطلع خواهند شد. درضمن حساب کتاب های توی سایت ریتاکو محفوظه و امار همه چیز از جمله حمایت های شما به سایت جدید منتقل خواهد شد.

 7. السلام و علیکم
  در رایانه من فونت زیاد است، و قبل از آنکه آن ها را نصب کنند از نصاب پرسیدم که آیا رایگان است؛ گفت: ” آره فونت ها رایگان است و نیازی به خرید نیست “. یعنی طراحان فونت ها را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده اند.
  حالا با توجه به این مطالب متوجه شدم که فونت ها را باید خرید. سوالی که از شما داشتم این است که از کدام شرکت بخرم؟ (فروش فونت ها بر اساس رضایت طراحان باشد) یا از کجا باید تهیه کنم.
  با تشکر از راهنمایی شما.

 8. سلام صالح جان،
  خسته نباشی عزیز، ادامه بده همه میدونن که “صالح سوزنچی” توسعه دهنده هارو از شر فونتای غیر استاندارد خلاص کرد.خیلیا ادعای طراحی دارن ولی نتونستن تو عمل کاری کنن ولی صالح خودمون نشون داد که … .خیلی سالاری داداش، خیلی قبولت دارم.
  پرچم همدان همیشه بالاس.
  ادامه بده داداش.

 9. سلام آقای سوزنچی عزیز.
  من مشغول گشتن توی گیت هاب بودم که یکی از کارهای شما رو دیدم و اینجا رو پیدا کردم.
  خیلی خوشحالم از آشناییتون.
  چند تا از پست هاتون رو خوندم.
  شخصا خیلی خیلی احترام قائلم برای زحماتی که میکشید.
  امیدوارم بیشتر خدمتتون برسم.

  موفق باشید

 10. ۱) در مورد وی‌پی‌اس که فرمودید یک شرکت خارجی تا دو ماه تقبل کرده است می‌خواستم بگویم که می‌توانید با بنده نیز تماس بگیرید و مشخصات سخت‌افزاری‌ای که مد نظرتان هست را بیان کنید تا ببینیم کاری می‌شود کرد یا خیر، تا الآن میزبانی وب سایت‌های عام المنفعه (اکثرا نرم‌افزار آزادی) را به صورت رایگان انجام داده‌ایم، اما سرور مجازی لازم نبوده که بدهیم… http://behra.ir/news/index/1

  ۲) تامین هزینه‌ها از علاقه‌مندان به صورت کمپین کار بسیاری خوبی است که بنده در همین اواخر تجربه‌ی موفقی از آن را در LinuxMag.ir داشته‌ام، شما می‌توانید به این روش موفق شوید فقط شیوه‌ی اجرایتان کمی نقص دارد و اگر به حالتی رسمی‌تر (مانند چیزی که بنده اجرا کردم) انجام گردد فیدبک‌های بسیار بهتری خواهید گرفت

 11. سلام، من میتونم واسه تهیه وی پی اس خوب از digitalocean.com واسه یک سال خداقل و همینطور اضافه کردن یه بخش سوال-جواب (اگه نیاز داشته باشید) به سبک stcakoverflow.com کمک کنم بهتون. توی بخش تماس با من هم واسه تون پیغام گذاشتم. فکر کنم ندیده باشید. ایمیلم رو هم که نوشتم. از همین طریق میتونیم صحبت کنیم.
  مرسی و موفق باشید.

  • درود بر شما. ایمیلتون رو دریافت کردم. کوتاهی از طرف من هست. متاسفانه تعطیلی باعث شده مهمون زیادی بیاد برای همین اصلا فرصت درست و حسابی به دست نیاوردم. به زودی ‍مکاتبه میکنم باهاتون.
   مجدد تشکر میکنم برای یادآوری

 12. چیزی که من هنوز متوجه نشدم اینکه طبق کدوم قانون کپی‌رایتی فونت‌های کپی‌رایت دار رو ادیت می‌کنین و می‌خواین منتشر کنین و در قبالش پول بگیرین؟
  من خودم سال‌های سال پایرت بودم و هستم، ولی وقتی بحث کپی‌رایت و حمایت می‌شه، چه شکلی می‌خواین مثلا همین فونت Mitra (اسکرین‌شات‌ها) که کپی‌رایتش ماله linotype هست رو تغییر بدین (یا بهبود بدین) و بعد به اسم خودتون منتشر کنین و حتی در قبالش دونیشین بگیرین؟

  • تشکر فراوان بابت این سوال، به موقع بود و من هم فراموش کرده بودم در این مورد توضیح بدم.
   برسام جان هم شما و هم من می دونیم که نمی تونیم به این سوال جواب قانع کننده بدیم. چون اصل موضوع یعنی کپی رایت در ایران فعلا بیشتر در حد شعار هست. اما به این بهونه ها هم نمیشه خودمون رو گول بزنیم. و این یکی از بزرگترین مشکلات سر راه من هست.
   من
   اولا اصلا قرار نیست من فونتی های موجود حال حاضر رو به اسم خودم ارائه بدم. هر فونتی که تغییر دادم تنها در جدول اطلاعاتی فونت ها به عنوان Descriptor اسم خودم رو ذکر کردم.(البته اگر اطلاعات کپی رایتش درست باشه).
   دوم : من خیلی سعی کردم بتونم شجرنامه یک فونت رو بدست بیارم. خیلی هم وقت برد تا بفهمیم طراح واقعی چه کسی هست. چه شرکتی ارائه داده. و بدتر از اون بفهمم کدوم فونت از میان فونت های موجود (BMitra,2Mitra,Mitra-s,MJ_MItra) قدیمی تر و نسل اولیه فونت هست و چه تفاوت هایی مابین شون وجود داد.
   سوم : از اونجایی که قرار هست به به اوضاع فونت ها نظم بدیم و این پیشوند ها رو حذف کنیم. بهترین راه کاری که پیدا کردم به این صورت هست که یک اثر یک طراح داره یک شرکت ارائه دهنده . و شاید چندین نفر هم این وسط جز بروز رسان ها و تغییرات در یک اثر نقش داشته باشند.
   فونت هایی مثل میترا، بدر، نازنین(که اسم واقعیش چیز دیگری هست) تموم اطلاعاتش رو به صورت واقعی تغییر دادم. در سامانه هم بخشی برای شجره فونت قرار دادم و تا اونجا که امکان داشته و اطلاعات بدست آوردم. توضیحات دادم. به طوری که برای طراحان و شرکت ها پروفایل اختصاص دادیم.
   چهارم: هزینه هایی که دریافت میشه به دو دلیل هست. یک بابت تغییرات و بروز رسانی فونت ها، استفاده از خدمات وب فونت. تکلیف فونت های جدید مشخص هست. اما در فونت های قدیمی سیاستی که در پیش گرفتم به این صورت هست. فقط هزینه تغییرات و بروزرسانی هر فونت رو میگیریم. اگر صاحب اثر پیدا شد و اون اثر به پروفایلش انتقال پیدا می کنه و میتونه هزینه مورد نظرش رو برای فروش تغییر بده.

   پنجم : ک‍پی رایت، هم یکی از ستون دین من حساب میشه. و تا اونجایی که بشه ۱۰۰٪ پوشش میدم در کارهام. شرکت هایی مثل linotype هروقتی که با ما آشتی کردن و خدماتشون رو به ما ارائه دادن. ما نیز به عنوان یک شریک میتونیم باهاشون وارد همکاری بشیم. اما فعلا همین ذکر کردن نامشون بسنده می کنیم.
   در حال حاضر این سیاستی هست که در نظر دارم (البته نمی تونم ریز به ریزش رو فعلا توضیح بدم)انجامش بدم. اگر نکته ای یا پیشنهادی دارید با کمال میل منتظر شنیدنش هستم.

   • سلام جناب سوزنچی. متاسفانه باید بگم من با توضیحات شما قانع نشدم. آیا شما به مفهوم و معنای قانون Copyright (حق نشر / حق تکثیر) دقت کردین؟ فکر میکنم همین معادل فارسی Copyright رو که گفتم خودش بیانگر همه چیز هست.
    حق نشر، حقّ تکثیر یا کپی رایت (به انگلیسی: Copyright)، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورندهٔ یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود. در بیشتر حوزه‌های قضایی، حق نشر از آغاز پدیدآمدن یک اثر به آن تعلق می‌گیرد و نیازی به ثبت اثر نیست. معادل این حق در نظام‌های حقوقی پیرو حقوق مدون حق مؤلف است.
    دارندگان حق تکثیر برای کنترل تکثیر و دیگر بهره‌برداری‌ها از آثار خود برای زمان مشخصی حقوق قانونی و انحصاری دارند و بعد از آن اثر وارد مالکیت عمومی می‌شود. هرگونه استفاده و بهره‌برداری از این آثار منوط به دریافت اجازه از ناشر یا پدیدآورندهٔ آن اثر می‌باشد، استفاده در شرایطی که طبق قانون محدودیت یا استثنایی وجود دارد، مانند استفاده منصفانه، به دریافت اجازه از دارنده حق تکثیر نیاز ندارد. دارنده حق تکثیر می‌تواند حقوق خود را به شخص دیگری منتقل کنند.
    در بعضی از حوزه‌های قضایی، حقوق اخلاقی یا حقوق معنوی پدیدآورندگان نیز به رسمیت شناخته می‌شود، مانند حق یاد شدن برای اثر.

    مدت زمان حق تکثیر:
    مدت زمان محافظت حق تکثیر در حوزه‌های قضایی مختلف متفاوت است، طول این مدت به عوامل متعددی بستگی دارد، مانند نوع اثر، اینکه آیا اثر منتشر شده‌است یا خیر یا اینکه اثر بوسیله شخص بوجود آمده یا کار مشترک است. در ایالات متحده آمریکا این مدت برای اکثر آثار ۷۰ سال بعد از مرگ مالک حق تکثیر است. در ایران این مدت برای آثار عکاسی یا سینمایی ۳۰ سال بعد از نشر اثر می‌باشد و برای دیگر آثار ۵۰ سال بعد از مرگ ناشر است.

    حقوق انحصاری حق تکثیر:
    کپی‌رایت یا حق تکثیر به معنی داشتن حق کنترل در تکثیر اثار است، حق تکثیر حق انحصاری قانونی است که برای اعمال کنترل تکثیر و بهره‌برداری آثار برای یک مدت زمان خاص. مالک حق تکثیر، حق انحصاری دارد برای تکثیر و بهره‌برداری از اثر یا انتقال این حقوق به شخص یا اشخاص دیگر، همچنین وی حق قانونی برای جلوگیری از انجام این اعمال و هرگونه بهره‌برداری بوسیله دیگران را دارد.

    خوب دوست عزیز. با توجه به این تعاریف آیا شما خودتون این قوانین رو رعایت کردین؟ مسلماً نه. بنابراین نمیتونید توقع داشته باشید دیگران رعایت حق نشر چیزی رو بکنن که شما حقی برای انتشار اون ندارید.

    و اما؛ ما در ایران زندگی میکنیم. کشوری که به هیچ عنوان چنین فرهنگی رو نداره. چه برسه به قانونی برای حمایت از اون. اما کمی فکر و انصاف میگه شما نمیتونید حقی رو که به شما داده نشده به دیگران بفروشید.
    البته مسلماً شما وقت زیادی رو صرف این کار کردید و همچنین هزینه زیاد. اما مسلماً پدیدآورنده اثر اصلی بیشتر از شما وقت صرف این کار کرده و شما در حق اون شخص ظلم کردین.
    به هر حال اگه قانون کپی رایت رو قبول دارید که کارتون اشتباهه و اگر قبول ندارید پس بگید قبول ندارید و از این کار درآمد کسب کنید.

    از همه این حرف ها که بگذریم احتمالاً مشکلات دیگری هم درکار شما وجود داره. مثلاً نرم افزارهایی که برای تصحیح این فونتها استفاده میکنید. آیا اونها رو خریداری کردین یا !!!!؟

    خسته نباشید.

    • درود بر شما
     دوست عزیز تا حدودی حرف های شما صحیح هست.بله من این اشتباه رو کردم و برای فروش گذاشتم. اما همون موقعه جلوی فروشش فونت ها رو گرفتم. دقیقا به همین خاطر.

     حالا بزارید من یک سال به از شما بپرسم. ایا شما همین فونت ها رو روی سیستمتون نصب ندارید؟ آیا تا الان رفتید اجازه استفاده اون رو از صاحب امتیاز یا صاحب اثر بگیرید؟ نکته جالبتر اصلا می تونید اطلاعاتی از صاحب اثر یا صاحب امتیاز پیدا کنید؟؟

     بجز تعدادی از فونت ها، مابقی آنها آنچنان صاحب ندارند. با دو مورد از طراحان فونت ها صحبت کردن اصلا دوست نداشتند در مورد فونت ها صحبت بشه. چرا که درد دلشون رو تازه می کرد.

     خیلی کوتاه خدمت تون بگم این پست که برای حمایت بود تا راهی ایجاد بشه برای تولید فونت بیشتر نه این که این چندتا فونت درست شوند تازه برای فروش هم قرار بگیرند.

     درکل تا چند روز دیگه قبل سایت خانه فونت فارسی رو نمایی میکنم. در این سایت کلیه این موارد در نظر گرفته شده.به طوری که هرگاه صاحب اثر پیدا شد می تونه فونت رو در زیر مجموعه خودش قرار بده و از این به بعد پاسخ گوی کلیه موارد باشند.

     تا اونجایی هم که می شد اطلاعات در مورد صاحبان اثر تهیه کردم که در تاریخچه فونت ها قرار دادم.
     توضیحات بیشتر بمونه زمان رونمایی سایت. اونجا می تونید کلیه مقدماتی که برای رعایت همین اصول کپی رایت در نظر گرفته شده رو ببنید.
     در ضمن من از هیچ نرم افزاری استفاده نکردم اگر قرار بود نرم افزاری انجام بشه تا الان شده بود.

     اما ای کاش در کنار این سوالات به این سوال هم پاسخ می دادید که به نظر شما چاره خارج شدن از این مشکلات چی هست؟؟

     • سلام صالح عزیز.
      ممنون از پاسخی که دادین و توجهتون. شما درست میگید. من هم مثل اکثر دوستان این فونتها رو روی سیستمم استفاده میکنم و بابت اکثرشون هم هیچ هزینه ای پرداخت نکردم. (بجز فونت برتر از نرم افزاری مریم وچند مورد دیگه که متاسفانه اونها هم صاحب اثر نیستند)
      نه تنها فونتها بلکه بسیاری از برنامه ها و حتی سیستم عاملی که استفاده میکنم قانون حق مالکیت رو درموردش رعایت نکردم. میدونید چرا؟ به دو دلیل:
      یکی اینکه اگر من نوعی مثل شما قصد انجام این کار رو داشته باشم باز هم امکانش برای من وجود نداره. من در این مملکت چطور میتونم به راحتی و با قیمت واقعی یک سیستم عامل یا … رو خریداری کنم؟
      دوم و مهمتر از اون اینکه متاسفانه ما (دوستان به خودشون نگیرند) فرهنگ این کار رو نداریم. تا زمانی که این فرهنگ احترام و ارزش برای تلاشهای یک فرد وجود نداشته باشه صحبت کردن درموردش بی فایده است. پس تنها راهش بوجود آوردن این فرهنگه که اون هم از دست من و شما خارجه و با شرایط موجود امکانپذیر نیست.
      منظور من از نوشته قبلی این بود که شما هم مثل همه بیخیال این قانون بشی و کارت رو ادامه بدی و نگی که این قانون رو رعیت میکنی. چون نمیشه هم به این قانون احترام گذاشت و هم رعایتش نکرد. بگذریم.

      و اما …
      ایده ای برای جلوگیری از دسترسی به فونتهای تحت وب دارم که امیدوارم بدردتون بخوره:
      مسلما با سیستم Google Fonts آشنایی دارید. به نظر من مناسب ترین راه پیاده سازی سیستمی مشابه اون هست با این تفاوت که بوسیله هیدرها دسترسی رو تنها برای دامنه های رجیستر شده امکانپذیر کنید اگر مایل بودید هم میتونم بیشتر درموردش توضیح بدم و هم باهاتون همکاری کنم.

      تشکر.

  • درود بر شما. شما باید در سامانه عضو بشید. در خواست یک پروفایل بدید. یک نمونه از فونت طراحی شده در فایل تست استفاده کنید و اون رو برای ما به صورت پی دی اف ارسال کنید. در صورتی که فونت مشکل نداشت (طبق استاندارد های تعیین شده.) فونت در سیستم مارکتینگ قرار می گیره.

   اگر شما هم ضمینه طراحی فونت فعالیت می کنید. لطفا بگید تا ایمیلتون رو در لیست طراحان بزارم تا در اطلاع رسانی های بعدی شما رو هم در جریان اتفاقات قرار بدیم.

 13. لطفا این غلط های املایی رو هم تصحیح بفرمایید “زمینه”، “سپاسگزارم” و “می ذارم”. بالاخره از کسی که توی کار طراحی فونت هم هست انتظار میره توی این موارد حساس باشه. ممنون.

 14. سلام دوست گرامی
  پس از مطالعه تصادفی این مطلب یک سوال برای من مطرح شده :
  شما در پی ساخت فونت وب بیس هستید یا می خواهید با اون وب سرویس خودتون که فرمودید اون فایل های فونت را روی سایت های دیگه لود کنید ؟ این قسمت را من متوجه نشدم هدف شما چیه ؟

  ولی :
  من خیلی وقت پیش با کمک این سایت :
  http://www.fontsquirrel.com/tools/webfont-generator
  فونت های فارسی مثل بی رویا یا هر فونت دیگه ای را به فایل های .eot
  .woff
  .ttf
  تبدیل کرده ام و با کمک این تکه کد سی اس اس

  @font-face {
  font-family: ‘WMitra’;
  src: url(‘/fonts/WebMitra.eot’);
  src: url(‘/fonts/WebMitra.eot?#iefix’) format(’embedded-opentype’),
  url(‘/fonts/WebMitra.woff’) format(‘woff’),
  url(‘/fonts/WebMitra.ttf’) format(‘truetype’),
  url(‘/fonts/WebMitra.svg#WebMitra’) format(‘svg’);
  font-weight: normal;
  }
  اون فونت را به سی اس اس سایتم اضافه کردم و به راحتی از اون استفاده کردم !

  من دقیق متوجه نیستم وب سرویس و طراحی و رندر شدن فونت ها که شما ذکر کردید در این پروسه چه نقشی دارند ؟

  لطفا یکم توضیح میدید .

  تشکر

  • بله شما به این صورت می تونید برای استفاده در وب فونت ها رو تبدیل کنید. اما دقت نکردید به ظاهر فونت . مباحث زیادی در مورد مشکلات فونت های فارسی وجود داره. اما برای مقایسه میتونید فونت خودتون رو با فونت های اولیه که من اصلاح کردم رو در این لینک ببینید. مقایسه
   تفاوت ظاهری بین فونت های قدیمی و جدید در سایز های مختلف مشهود هست.
   یک کلیپ هم دارم آماده میکنم. فکر می کنم تا چند ساعت آینده در ولاگ بزارم. کامل توضیح دادم.

 15. من هم مثل بقیه دوستان ازتون ممنونم و یه پیشنهاد هم داشتم
  به نظرم بهتره بجای ماهی دادن به بقیه بهشون ماهیگیری یاد بدیم
  یعنی اگر آموزش خوبی در این زمینه وجود داشته باشه حتما افراد زیادی به این مقوله جذب میشن
  نکته بعد اینکه باید یه بستری فراهم بشه که کار طراحی یا اصلاح فونت به صورت پروژه های متن باز و مشارکتی انجام بشه که هم راندمان و کیفیت کار بالا میره و هم درنهایت فونت ها به رایگان دست مصرف کننده میرسه و این خیلی مهمه چون معمولا افراد کمی هستن که در طراحی به استاندارد های تایپوگرافی اهمیت میدن , متاسفانه اکثر طراح ها فونت ها رو به صورت کیلویی دانلود و استفاده میکنن و معمولا اهمیتی به استاندارد بدن یا نبودن اونا نمیدن , چه برسه به اینکه بیان پول بدن و بخرن
  و مهمترین مساله وجود یک مرجع برای دانلود یا خرید فونتها هست که امیدوارم پروژه شما بتونه بهش تبدیل بشه

  البته من در زمینه فونت تخصصی ندارم و فقط برنامه نویسم ولی اگر کمکی از دستم بر بیاد کوتاهی نمیکنم و خوشحال میشم قدمی در این باره بردارم

  بازهم ممنون و امیدوارم توی کارتون موفق باشید

 16. سلام.

  بابت کارت واقعا سپاسگذارم. چند ماهی هست که کارهاتو دنبال می کنم.
  این چندوقت واقعا دست و بالم خالی شده و امکان کمک ندارم، همه پول هام دست دوست و آشناس و دست خودم واقعا خالیه… شرمنده.

  اما شدیدا پیشنهاد می کنم که از اون شرکت اسرائیلی فاصله بگیری. به خدا SSL ارزشش رو نداره… در حال حاضر ایران و اسرائیل دشمن هم دیگه حساب می شن و همکاری با دشمن هم در همه جای دنیا یعنی […]

  این لینک رو نگاه کن، بعضی هاشون SSL مجانی میدن.
  http://www.google.co.uk/search?q=free+ssl
  حتی شنیدم بعضی هاشون مثل startssl که ترکیه ای هست، نسخه رایگان valid و با قابلیت verify دارن.
  مطمئن باش حتی اگه ssl هم نداشته باشی مشکلی پیش نمیاد.

  حتی می تونی با شرکت های هاستینگ ایرانی که گواهینامه SSL دارن صحبت کنی تا به ازای نمایش لینکشون، گواهینامه و هاستینگ مجانی بدن… و حتی از هفته نامه ها و ماه نامه های کامپیوتری و بانک ها و شرکت های کامپیوتری برای تبلیغ یا اسپانسر شدن کمک بگیری. وقتی به یه شرکت بگی ۱۵ میلیون خرج همه فونت ها میشه، می گرخن، اما بهشون بگو مثلا هزینه هر فونت ۳ تومنه، بیشتر امکان اسپانسر شدن برای همون یه فونت هست… چندتا اسپانسر برای چند تا فونت پیدا کردن خیلی راحت تر از یه اسپانسر برای همه فونت هاست…
  کاش برام مقدور بود تا بخشی یا حتی کل هزینه شو بدم…

  • باور بفرمایید تا اونجایی که امکان داشته سرچ کردم، مکاتبه کردم. تا سر ssl به این نتیجه رسسیدم.
   وجود اس اس ال واجب هست و باعث بالارفتن ضریب ۵۰ درصدی در حفاظت فونت ها میشه.

   از طرفی تو دنیایی ای تی من اعتقادی به این دشمنی ها ندارم. شاید در مسائل سیاسی یا روابط دولت ها مشکلاتی باشه. اما تا الان نشده من از خارجی ها در مسائل کامپیوتری ناملایمتی ببینم. همیشه با احترام برخورد کردن و نهایتا خیلی راحت گفتن نه نمی تونیم.
   نکته جالب با این شکرت ۴ بار مکاتبه کردم.
   بار اول گفتم : ایرانی هستم. پروژم این هست. حمایت می کنید؟ جواب اومد چون ایرانی هستید. فکر نکنم. اما از مدیریت سوال می کنم.
   کمتر از ۲۴ ساعت مشخصات پنل برام ارسال شد. منم هم زود دامین .ir درج کردم. که ایمیل زدن روی دات ir نمی تونیم سرویس بدیم. گفتم اشکالی نداره فرصت بدین تا دامین دیگری انتخاب کنم. گفتن نه. بعد از ۳ هفته ایمیل زدن گفتن اگر مشکلی در تهیه دامین دارید میتونیم دامین رو ما ثبت کنیم. گفتم نه فقط در انتخاب اسم مشکل هست.(دشمنی وجود نداره تا زمانی که پای دولت مردان وارد نشود.)
   از این حیث من ذکر کردم که قصد قبول خدمات این شرکت دارم تا فردا برای خودم مشکلی ایجاد نشه.(الهی امین)

  • آرش جان شرمنده میکنی من رو تموم اینها رو از امثال شما الگو گرفتم. کسی ندونه، من که در جریان خیلی کارهات بودم و می دونم چه فعالیت هایی در زمینه عکاسی داشتی. امیدوارم شما هم همیشه موفق و پیروز باشی.

 17. در ضمن پیشنهادم اینه که با سرویس‌های ارائه وبلاگ صحبت کنی و مجابشون کنی که از فونت‌های بهینه‌ای که زحمتش رو کشیدی استفاده کنن. مثلا blog.ir یا mihanblog.com و سرویس‌های مشابه. فکر می‌کنم وقتی ببینن می‌تونی از فونتت پشتیبانی و در صورت لزوم اون رو اصلاح کنی رغبت پیدا کنن. اینجوری درصد بیشتری از وب فارسی رو تحت تاثیر کارت قرار میدی.

 18. تشکر فراوان. واقعا خسته نباشید. به امید روزی که قدر زحمات شما رو بیشتر و بهتر بدونیم. فقط کاش برای وبلاگ خودتون هم بی‌خیال این تاهومای زشت می‌شدید. باز هم ممنونم…

 19. من به شخصه فکر میکنم که این وظیفه شرکت‌های بزرگ و پر درآمد هست که وضعیت فونت‌ها رو سرو سامان بن.
  مثلا توی آمریکا شرکتی به اسم مایکروسافت و یا ادوب به همراه نرم‌افزارهایش فونت‌هایی ارایه میده که کار با اون نرم‌افزارها بهتر بشه. یعنی منظور من اینه که سرمایه گذاری روی فونت‌ها برای اون‌ها توجیح اقتصادی داره ولی اینجا شاید به اون اندازه توجیح اقتصادی وجود نداشته باشه که کسی بیاد و سرمایه گذاری کنه…
  شاید اگر یک روزی ارتباط ما با جهان بهتر بشه، شرکت‌هایی برای توسعه بازارشون توی ایران بیان و روی فونت‌های فارسی سرمایه گذاری کنن…

 20. واقعا افراد فعال توی فضای مجازی ایران مثل شما که به فکر تولید محتوا باشند خیلی خیلی کم هستن و من فکر میکنم عمده دلیل این موضوع هم بحث حمایت است. چرا یه شرکت بزرگ باید حامی بازی المپیک بشه؟ یا حامی یه تیم ورزشی که خدا تومن درآمد داره؟
  یا اصلا چرا بزرگان عرصه طراحی وب حتی لینک همین صفحه رو بازنشر نمیکنن 😐
  امیدوارم این وضعیت بهبود پیدا کنه. از طرف خودم هم از تمام زحمات شما صالح عزیز تشکر و قدردانی میکنم.

 21. صالح،

  به نظرمن یکی دو تا فونت را به صورت رایگان بگذار و بر اساس آن اقدام به «دانته» کن. ارائه یکی دو فونت رایگان کمک می‌کنه کل کاری که انجام دادی معروف شود و مبلغ خوبی خواهد بود. درسته سود آن یکی دو فونت رایگان را از دست خواهی داد ولی در عوض بقیه فونت‌ها شانس بیشتری برای فروش پیدا خواهند کرد. اگر تا به حال «دانته» خوب جواب نداده شاید به خاطر اینه که کاری که انجام دادی چندان شناخته شده نیست.

  بقیه فونت‌ها را هم برای فروش از طریق سایت خودت بگذار. درسته کپی رایت نیست، اخلاق هم نیست ولی اگر قیمتش خیلی بالا نباشه (که ظاهراً نیست) افرادی هستند که حاضر باشند برای تهیه آنها پول پرداخت کنند.

  ارائه فونت‌های ۳۹ تایی شورای عالی که کم و بیش با عرضه فونت‌های هم زمان شده برای برنامه‌نویسان و کاربران اتفاق خوبی بوده ولی برای تو نه. مجبوری رقابت کنی. باید قابلیت‌های بیشتری اضافه کنی تا مردم به سمت فونت‌های تو جذب بشوند.

  به تبلیغات خیلی زیادی نیاز داری. کاری که کردی خیلی عالی است ولی شناخته شده نیست. کسی از آن خبر ندارد به اون صورت. شاید فقط تعدادی از دوستان شخصی، تعدادی از طراحان وب و تعدادی از برنامه‌نویسان. تازه فقط اونها که اینترنت باز هستند و مدام تویتر و وبلاگ چک می‌کنند. اصول تجاری سازی و بازاریابی اینجا هم حاکم هستند. باید بری به سراغ مشتری‌های بالقوه و مدام تماس‌های بازاریابی ایجاد کنی. مطمئن باش مشتری‌های زیادی برای کارت وجود دارند فقط باید بگردی و پیداشون کنی.

  به این کار به صورت یک startup واقعی نگاه کن. همه مسائل از جمله زمان انتظار برای سود دهی و شریک و سرمایه گذار احتمالی فکر کن.

  سازمان‌های دولتی علی الخصوص همین شورای عالی اطلاع رسانی، انجمن‌های حرفه‌ای مثل سازمان نظام رایانه‌ای کشور، مجلات و روزنامه‌های تیراژ بالا، شرکت‌های بزرگ کامپیوتری مثل داده پردازی و خدمات انفورماتیک و خیلی جاهای دیگه پتانسیل تبدیل شدن به یک اسپانسر را دارند.

  فکر می‌کنم استارتاپ گالری فونت خیلی دیرتر به جواب برسه تا کار روی فروش مستقیم فونت‌ها.

  از شرکت اسراییلی پرهیز کن. تاثیر خیلی منفی توی کارت میزاره به خاطر اسمش. ضمن این که دولت ما اصلا چنین کشوری را به رسمیت نمی‌شناسد و دولت اونها هم به ما به چشم یک دشمن اصلی و خطرناک نگاه می‌کند.


  این بود توصیه‌های شخصی من. امیدوارم به دردت بخوره.

  • راستش همین روش دانته رو قبلا محک زدم. یک گزارش مطلب هم در موردش نوشتم و آمارش رو ارایه دادم.
   هرچند اون تعداد در ریتا پایلوت بودن. اما این ‍پروژه هدفش ۱-۱۰ فونت نیست. واقعا قصد دارم یک حرکت اساسی در این ضمینه انجام بدم.

 22. جناب آقای سوزنچی
  با سلام و احترام
  نرم افزاری مریم بیش از ۱۰ سال است که کار روی اصلاح قلم های فارسی را آغاز کرده است و به نتایج خوبی هم در اصلاح قلم های ویژه نشر دست یافته است. تیم تحقیقاتی ما در امر قلم وب هم بیش از ۳ سال است که مشغول به فعالیت است که خدا رو شکر به نتایج خوبی هم در زمینه‌ی اصلاح و هم در روش ارائه ساده به کاربران رسیده‌ایم.
  ما در زمینه فروش اختصاصی فونت قبلا تجربه داشتیم (فروشگاه قلم – مخصوص قلم برتری‌ها) و آن را با ایده‌ی سایت TypoKit تلفیق کردیم تا بستری مناسب ایجاد شود و دوستان تلاشگری مثل شما، بتوانند قلم‌های خود را ارائه دهند. این خدمات به زودی ارائه خواهد شد.
  لطفا سایت نرم افزاری مریم را ملاحظه فرمایید، از یکی از این قلم های اصلاح شده مخصوص وب در آن استفاده شده است.
  در اینجا آمادگی خود را برای هر گونه همکاری اعلام می‌داریم.
  با آرزوی موفقیت
  ناصرآذرشب

  • درود بر شما، ممنون از کامنتی که گذاشتید.
   بله کاملا اخبار سایت مریم پیگیری می کنم.
   چندین بار می خواستم با شرکت شما ارتباط بر قرار کنم اما هر بار مشکلی پیش اومد تاخیر افتاد.من در اسرع وقت با شما تماس خواهم گرفت.
   مجدد متشکرم

 23. مرسی از زحمتی که کشیدین، به عنوان عضو کوچکی از جامعه آی تی از زحمات شما بسیار ممنونم
  من خواستم کمک کنم اما شماره کارت میزنه اشتباست…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.