فونت فارسی در وب : نکاتی پیرامون اصلاح سازی فونت‌های فارسی برای وب

شاید شما هم خبر”ارائه ۳۹ فونت فارسی استانداردسازی شده توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی” رو شنیده باشید. در نگاه اول خبر بسیار خوب و قابل تحسین هست. اما برای من یک مقدار هضمش سنگین هست. به این دلیل هم مجبور شدم پیرامون این خبر بعد از مدت‌ها یک مطلب تو وبلاگم بنویسم.

از اونجایی که در مباحث(داستان) اصلاح سازی فونت های فارسی بنده هم دارای یک نقش یا رول هستم صحبت هایی که میخوام بیان کنم از چند بعد مختلف هستند ، مجبور از چند زاویه(فصل) به این موضوع نگاه کنم.

اما قبل از خوندن این مطلب باید خدمت شما دوست عزیز، همکار گرامی، بزرگ وب، استاد گرامی عرض کنم تو این پست می خوام با شما درددل کنم، بهتون اعتراض کنم و حتی ازتون انتقاد کنم.اگر به (حقوق شهروندی) کمی معتقد هستید خواهش می کنم قبل از زدن هرگونه برجسب به من لطفا در مورد صحبت هایی که می کنم کمی در موردش تامل کنید یابه عبارتی نیمه پر لیوان رو نگاه کنید.چرا که بی پرده و صریح صحبت می کنم.

فصل اول – قسمت اول : شروع داستان

شروع اصلاح سازی فونت های فارسی بر می گرده به یک حرکت گروهی از فعالان وب فارسی ، حدودا یک سال پیش همین موقه ها بود که به صورت مجازی دور هم جمع شدیم تا بتونیم به کمک هم و به صورت گروهی این مشکل رو حل کنیم.

واقعیت امر این بود که از دیدن فونت تاهما خسته شده بودیم. واقعا نیاز داشتیم در وب از فونت های دیگه هم بتونیم استفاده کنیم. اصلاح سازی از اینجا کلید خورد.

فصل اول – قسمت دوم : صالح وارد می شود

اواخر اسفند ۱۳۹۱ من شدیدا نیاز داشتم در پروژه ای که ۲ سال روش کار می کردم از فونت ها استفاده کنم. خیلی یکنواخت شده بود قسمت ادمینش، از طرفی یک مشکل روحی هم برای پیش اومد که شدیدا من رو تحت تاثیر قرار داد. حوصله کار روی پروژه خودم رو نداشتم، پس سروکله زدن با فونت ها بهترین وسیله برای دور کردن افکار از خودم شد. تقریبا از همون اول سال ۹۲ من در نقش اصلاح گر فونت ها فعالیت خودم رو شروع کردم.

واقعیت اینه که ابتدا فکر می کردم ما تو ایران کسی به اسم طراح فونت دیجیتالی(منظور کسی که تایپ ها رو به صورت فونت دیجیتالی تبدیل کند) نداریم. خوشحال و سرخوش ابتدا رفتم سمت نرم افزارهای ویرایش فونت تا به کم اونها بتونم یک کارهایی بکنم.  مثل خیلی ها که این راه رو رفته بودن من هم به نتیجه نرسیدم. اما از اونجا که خودم رو برنامه نویس می دونم و علاقه زیادی به مباحث کدینگ و دی کدنیگ ها دارم وارد جهنم فونت ها شدم. جهنمی که تازه الان درک می کنم که چرا آن عده طراح معدودی که واقعا خودشون فونت طراحی کردند(نه فونت های عربی رو کپی کردن) حاضر به ادامه کارشون نیستند.

فصل دوم – قسمت اول: انتشار سری اول از فونت های اصلاح شده

در روز ۶ آبان ۹۲ سرانجام بعد از کلی کار و صرف زمان برای انجام تست های مختلف موفق شدم مشکل بزرگ فونت های فارسی رو پیدا کنم.مشکلی که باعث رندر خراب فونت ها در سایز های مختلف الخصوص ۱۴px به پایین بود. و برای اولین بار حدود ۷ فونت مختلف(نازک – درشت – فانتزی) رو در ۱۳ آبان در آزمایشگاه ریتاکو رونمایی و منتشر کنم.(توضیح:خیلی ها این ادعا رو دارند، اما تا الان هیچ مدرکی ارائه نکردند یا  فقط یک نمونه فونت بوده که بعدا متوجه شدم اون فونت استاندارد طراحی شده و اصلا مشکل نداشته ).

فصل دوم – قسمت دوم : نحوه انتشار و ارتباط آن با چند سوال بی جواب :

بزرگ ترین مشکلی که داشتم دقیقا همین نحوه انتشار فونت ها بود. سوال اینجا بود آیا به صورت پابلیک و رایگان قرار بدم؟ ایا برای فروش قرار بدم؟ واسه همین تو توئتر سوالاتی در این ضمینه مطرح کردم. بازخوردهای مختلفی رو دریافت کردم که بیشتر اونها مخالف انتشار به صورت رایگان بودند. از طرفی هم نتونستم قیمتی برای اینکار تعیین کنم.

از طرفی همیشه تو ذهنم چندتا سوال وجود داشت که جوابش گنگ بود یک نمونش  دانته یا حمای مالی خودجوش  بین جامعه وب ایران جا افتاده یا نه؟ شاید همین الان بگید نه.اما تو بازخورد هایی که داشتم خیلی ها اعلام کردن حمایت می کنیم.(تو تویئترو فیس بوک من مجود هست.) از طرفی فعالیت های محتلفی که در زمینه اوپن سورس و نرم افزار آزاد، دیده میشد حاکی از یکسری تغییر و تحول در جامعه وب برای من بودن.

با توجه به این موارد و از اونجایی که ویرایش اول فونت ها قرار بود منتشر بشه. تصمیم گرفتم به صورت دانته و به چند شکل مثل اسپانسری و ..  و به صورت آزمایشی منتشر کنیم. اینطوری می تونستم خودم به یک سری از پاسخ ها برسم و تجربه شون کنم.اینطوری برای بعدها راحت تر میشد تصمیم گرفت.

علاوه بر این دو سه تا پروژه کوچیک هم از قبل روشون کار میکردم که مرتبط با شناخت کاربر واقعی و جلوگیری از روش های تقلب بود. به سرم زد که این ها رو در پست صحنه فعال کنم. یک لاگ واقعی از رفتار کاربرا داشته باشم. برای همین برای فونت هایی که خودم در سایت و در فایل css استفاده می کردم. یک سری محدودیت در درخواست های ارسالی قرار دادم مبنی بر اینکه اگر کسی خواست فونت ها رو با لینک مستقیم از سایت ریتا دانلود کنه یک صفحه ۴۰۴ مخصوص نمایش بده شاید به راه راست هدایت شوند. جالبه ببینید

البته موارد دیگه ای هم بود برای شناسایی کاربران که از یکیش خیلی خوب جواب داد.در کل سعی کردم  کاربران رو به روش های مختلف علامت گذاری کنم از  localStorage,SessionStorage session ,cookie, تا هدر های مختلف کمک گرفتم. هر زمان کاربری وارد  بخش کاربری لاگین می کرد. تمامی داده ها رو واکشی می کردم و تقریبا متوجه میشدم چه کسی چه کارهایی کردند.

.که تو قسمت سوم آمارش رو اعلام می کنم

(قول داده بودم این سوال رو پاسخ بدم که چرا یک سری فونت ها رو رایگان گذاشتیی یک سری رو حمایتی یک سری رو محدودیت روشون گذاشتید و بعد همشون رو حمایتی کردی؟  اما جواب : بدست آوردن حداکثری  اطلاعات از کاربر به روش مهندسی معکوس. به عنوان مثال خیلی ها اول عضو شده بودند بعد فونت های رایگان رو دانلود کردند.تا اینجا یوزرشون ایمیلشون و … مشخص شده، بعد برای فونت های حمایتی رفته بودن سراغ دانلود مستقیم فونت هایی که در سایت استفاده شده بود. )

فصل دوم – قسمت سوم : آمار و نتایج :

تقدیر و تشکر و لایک بسیار عالی و زیاد بود. که واقعا متشکرم از همگی. اما این آمار کلی تا ۱ دی ماه هست :

بازدید از سایت تو این مدت چند ماه  به روایت گوگل :

lab-visit

کاربرانی که عضو شدند ۸۲۵ نفر بودند که حدود ۴۶ کاربر از ایمیل های موقتی استفاده کرده بودند. که ۵ در آخر نفرشون شناسایی شدند.

از این ۸۲۵  کاربر ۱۰۰۰ مرتبه دانلود کردند.

از این ۸۲۵ کاربر فقط ۴۳ نفر پرداخت داشتند.

از این ۴۳ نفر ۵۲ مرتبه تراکنش ثبت شده به مبلغ ۹۴۸۶۰۰ هزارتومان که کمترین مبلغ ۱۰۰ تومان و بیشترینش ۲۰۰ هزار تومان بوده

یشترین واریزی ها  متعلق به دونفر هست به  مبلغ ۲۰۰ هزار تومان ، یک نفر ۱۲۰ هزار تومان و یک شرکت خصوصی ۱۰۰ هزارتومان (صمیمانه از همشون ممنونم. واقعا حال اساسی دادن بهم)

و هیجان انگیزترین قسمت آمار این مورد هست

۷۴۹۶۳ بار درخواست مستقیم فونت های مورد استفاده خودم در سایت بوده.که از این تعداد نزدیک ۲۹۰۰۰ تا با صفحه ۴۰۴ مواجه شدند و بقیه موفق به دریافت فونت ها شدند. به به :دی

فصل دوم – قسمت چهارم : نسخه های بعدی؟!

واقعیت اینه که موفق شدم نسخه خاصی رو برای کروم ویندوز پیاده سازی کنم که آخ نگه و تموم خصوصیت  رو فونت کامل رو هندل کنه. البته این برای دو ماه پیش هست. بعد با چند نفر طراح فونت که فونت های دست به نقد و عالی دارند آشنا شدم.  از خیلی هاشون پرسیدم چرا منتشر نمی کنید؟! دلیلشون درست بود نه کسی پیدا میشه قیمت واقعی لایسنس فونت رو متقبل بشه نه میشه اطمینان کرد که با قیمت پائین تر و به تعداد فروش کرد.

شاید باور نکنید اما تا پریشب داشتم روی پروتکت کردن یک وب سرویس کار میکردم که بتونم به این وسیله با همکاری این دوستان فونت های جدید ارائه بدیم. البته موفق هم شدم تا اینکه با یک روش احمقانه تموم زحماتم از بین رفت.روشی که یکی از دوستانی که فونت ها رو موفق شده بود دانلود کنه و بهم خبرش رو داده بود.

شما یک نگاه به آمار بالا بندازید، خودتون رو بزارید جای من چندین ماه بدون درآمد وقت بزارید روی یک پروژه آخرش هم…  می بینید بی مایه رسما فطیره.

فصل دوم – قسمت چهارم : به کجا داریم میریم به این شتابان؟؟؟؟!!

خیلی موارد رو می خواستم تو این فصل بیان کنم. اما میمزیش کردم. دیدم حاشیه ساز میشه بجای اینکه مشکلی رو حل کنه. فقط به این نکته بسنده کنم که ای سردمداران و بزرگان جامعه وب که می گفتید چرا کسی به فکر این فونت های فارسی نیست و چرا کسی کاری انجام نمیده(فلش بک بزنید به سال پیش قبل از اینکه تو اسکایپ دور هم جمع بشیم.). صالح انجامش داد. اما شما حمایت خودتون رو دریغ کردید اینم رفت کنار سایر پروژه های فارسی ناتمام دیگه.

اما یک خواهش دارم از اون دسته عزیزانی که در جامعه حال وب دارای شخصیت و جایگاه تاثیر گذار هستند، به نوعی الگو هستند. خیلی ها چشمشون به شما هست. حمایت خودتون از هر نوعی حتی یک پست یا ری توئیت  خود از اینگونه ها پروژه ها دریغ نکنید.

فصل سوم – قسمت اول : ارائه ۳۹ فونت فارسی استانداردسازی شده توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی

متاسفانه من دو مرتبه به این مرکز ایمیل زدم که بی جواب مونده تا الان و بعید هم می دونم از پروژه من بی اطلاع مونده باشند.  اگر به مجموع خبرهای وب سایت این مرکز توجه کنید تاریخ اولین خبر که اصلاح و استاندارد سازی ۴۰ فونت فارسی دقیقا بعد از ایمیل اول من هست، و خبر دوم که مبنی بر اصلاح سازی فونت ها برای استفاده در وب و سایر دیوایس ها هست دقیقا بعد از رونمایی فونت ها در ریتا هستند. البته اینشالله که من اشتباه می کنم.

اما  من خیلی از این حرکت  شورای عالی اطلاع‌رسانی  راضی هستم. البته می تونست به نوعی دیگری انجام میشد. طبق خبر های رسیده هزینه بالایی برای همین ۳۹ فونت صرف شده. می شد با ۳/۴ این هزینه  فونت های جدید رو طراحی کرد و هم با حمایت از پروژه من به اون استاندارد مورد نظر رسید. اما خوب واقعیت در ارگان های دولتی همیشه فرق میکنه.

اما چرا راضی هستم :

۱- به نوبه خودم کمتر ارگان دولتی دیدم که وعده یک پروژه ای رو بده و انجامش بده. این خودش جای تشکر و تقدیر داره.

۲- من فونت یکان رو بررسی کردم در کپی رایت ها اسم جناب آقای حسین زاهدی دیده میشه.ایشون یکی از با تجربه های طراحی فونت هستند. در یکان واقعا اصلاحات عالی روی گلیف ها انجام شده. کاری که از عهده من یکی بر نمیومد. واقعا دستشون درد نکنه.

۳- نتایج تست های انجام شده توسط دوستان از فونت یکان حاکی از عدم رضایت آنهاست. بخصوصا حجم زیادی که دارند. حالا این چرا من رو راضی میکنه چون اینجاست که تفاوت فونت های من  و شورای عالی مشخص میشه.

 

آپدیت: بالاخره پاسخ دادند:

 

فصل سوم – قسمت دوم : مقایسه

من  چند شات از آخرین نسخه یکان خودم و یکان شورای عالی تهیه کردم . تفاوت در سایز های مختلف رو می تونید ببینید. حجمشون بالای ۳ مگابایت هست.

کروم ویندوز :  iryekan    webyekan

فایرفاکس  ویندوز :  iryekan    webyekan

فصل سوم – قسمت سوم : نکته ای مهم اما فراموش شده در استفاده فونت ها در وب

متاسفانه آنقدر ما درگیر رندر صحیح و سالم فونت ها در وب شدیم که یک اصل مهم رو فراموش کردیم. حجم فونت. نکته ای که من جایی ندیدم به آن اشاره شده باشه. به طور کل حجم بالای فونت دو مشکل ایجاد میکنه

۱- تاخیر در بارگزاری فونت توسط مرورگر که باعث ناهمانگی در نمایش صحیح ظاهری صفحات میشه. که آنچنان خوشایند نیست.

۲- مصرف زیاد پهنای باند. متاسفانه در خیلی از هاستینگ ها تنظیمات مناسب از جمله فعال کردن gizp و mime header type  برای فونت ها تعریف نشده. که باعث میشه فونت ها در مرور گر کش نشوند و  هر بازدید مجدد فونت ها لود و بارگزاری شود.

فرضا من در سایت ریتا از ۶ فونت استفاده کردم. هر فونت اگر ۴۰ کیلوبایت حجمش باشه. و روزانه ۱۰۰۰ بازدیدکننده یکتا داشته داشته باشد. روزانه چیزی حدود ۲۳۴ مگ پهنای باند و در ماه چیزی حدود ۷ گیگ هزینه پهنای باند خواهد شد.

مجدد از مقایسه ها رو نگاه کنید :

خوشبختانه این تکنیک اپتیمایز کردن فونت فعلا انحصارش دست خودم  هست و دارم رو فروشش به یکی از وب هاستنگ های مطرح کار می کنم.  و از همین تکنیک برای فونت نستعلیق استفاده کردم که عالی جواب داد.


لطفا غلط املایی هام رو بیخیال بشید.

شاد و پیروز باشید

سوزنچی

28 دیدگاه در “فونت فارسی در وب : نکاتی پیرامون اصلاح سازی فونت‌های فارسی برای وب

 1. درود

  جناب سوزنچی, اگر لینکی که برای دانلود فونت قرار دادید دراین مطلب به گفته خودتون “به دلایلی” حذف شده, احترام به شعور خواننده مطلب حکم میکنه یا لینک رو حذف کنید یا در توضیحش بنویسید که به دلایل عشقی فونت قابل دانلود نیست.

  در نهایت بهتر نیست مطلبتون رو ویرایش کنید و احبانا اگر احترامی هم برای شعور و وقت خواننده قائلید در انتهای مطلب نحوه به دست آوردن فونت یکان رو بگید؟

  سپاس

  • درود بر شما
   مطلب مربوط به بیش از دو سال پیش هست. علت اینکه لینک چرا شکسته شده در دقیقا یاد ندارم. پس پوزش می‌طلبم.
   جهت دریافت فونت هم می تونید از طریق فرم تماس اقدام کنید تا براتون ایمیل کنم.
   ممنون از تذکرتون

 2. با سلام

  کار شما شایسته تقدیره. ولی متاسفانه اینجا ایرانه و ما هم ایرانی… انصافا فونت های زیبایی در متون بالا استفاده شده و خیلی چشم نوازه. بالاخره شما قصد انتشار یا فروش این فونت رو ندارید؟

  • درود بر شما شاهین عزیز.
   سپاسگذارم. من وظیفه‌ام رو دارم انجام میدم. وظیفه‌ای که از تواناییهام بر میاد.
   خدمت تون باید عرض کنم. متاسفانه اشتباه ما ایرانی اینه که پایه یکسری تفکر اشتباه همچون این «اینجا ایرانه و ما هم ایرانی…» داریم تو ایران زندگی می‌کنیم.
   و تا این تفکرات هندل می‌کنیم نباید انتظار تغییر داشت. برای ایجاد تغییر هم فقط باید از خودمون شروع کنیم و انتظار از دیگران رو فراموش کنیم. با اطمینان کامل قول میدم همچی درست میشه.
   در مورد فونت ها هم خیلی وقته پک های حمایتی رو شروع کردیم. کافیه شما یک ایمیل به [email protected] بزنید. تا توضیحات برای شما ارسال شود.

 3. حاجی من همه فونتاتو دانلود کردم از هر کجا گذاشته بودی فقط برای اینکه به توانایی های خودم ایمان بیارم و دست آخر هم اونایی که غیر رایگان بودو با اینکه کمی قشنگ بودن،حذفیدم چون نون حلال خوردم.
  اون رایگانا رو هم پک کردم گذاشتم کنار استفاده نشده اگه میخواهی اونا رو هم حذف کنم.
  ای کاش یه حمایتی ازت میشد که خودت مجبور به این کارا نباشی…
  شدی مثل دکترا که زیر میزی میگیرن و بالاخره هم حقشون رو از بیمه هم میگیرن منتها فرق تو اینه که مثل اونا نمیتونی کاملا حقتو بگیری و ضرر میکنی جوون با استعداد مملکت.
  بازم به خود بی استعدادم.

  • من یک سوال دارم از شما؟! چه کسی باید از من حمایت کند؟ وقتی شما به نوبه خودتون حاظر نیستید به وسع خودتون حداقل حمایتی که میتونید انجام بدید رو دریغ می کنید. انتظار از که و چه دارید که از من حمایت کند.
   شاید بگویید دولت!! اما واقعا دولت کیه؟ غیر از این هست که دولت متشکل از افرادی همچون من و شما هست؟! قطعا تا زمانی که همچین ذهنیتی وجود داشته باشد حمایتی درکار نیست.

   اگر از من هست رضایت من در گرو رضایت شماست. اگر حاصل زحمات من شما رو راضی کرده. مطمئن باشید من راضی هستم و نیاز به حذف نیست.

   اما وجدانتون رو نمی دونم. هرگاه خواستید این سوال رو برای خودتون مطرح کنید آخه چرا مملکت ما این اوضاع احوالش هست. این موضوع رو به یاد بیارید که خود کرده را تدبیری نیست.
   خودمون این وضع رو درست کردیم. خودمون جا خالی کردیم. و هیچ کسی جز خودمون مقصر نیست.

   • بله حق با شماست

    من درست ننوشتم

    ای کاش همینطور که میگید بشه

    امروز رفتم پیش یه نفر میگفت: ” من خیلی قانون رو رعایت میکردم حتی وقتی نیاز نبوده و کسی هم نبوده نظارت کنه اما مسئول اجرای قانون به ناحق و غیر قانونی من رو اعمال قانون کرد و دلم سوخت پس دیگه لازم نیست هیچ غلطی بکنم و به کسی هم توصیه نمیکنم مگر اینکه مجبور باشم.”

    یا توی خیابون باریک مردم دارن خلاف میان از دو طرف و ما مجبوریم از وسط خیابون با ترس و لرز عبور کنیم و اگه اعتراض کردیم پس از خوشامد گویی جانانه میگویند ای بابا اینجا کجاش درسته که حالا ما درست باشیم.

    متاسفانه ما راه دور زدن tahریم رو یاد گرفتیم و راه دور زدن قانون هم یادمون داده جامعه علاوه بر اینکه فرهنگ غلطی هم که وجود داره کم کم با استفاده از تناقضات فرهنگی که بین نهادینه های ذهنی ما و چیزهایی که تو جامعه میبینیم ما رو دچار سردرگمی کرده و گاهی وقتها همرنگ جماعت شدن رو ترجیع میدیم و میگیم رحم و انصاف به کسی نیامده و ما باید کلاه خودمونو تو این اوضاع درهم ریخته و مشکلات و فشارهای غیر عادی زندگی کنونی بچسبیم که باد نبره و محبت به کسی نیامده و همه نامردن و کلاه بردار و بی مایه هم فطیره ما تو خرج زندگیمون موندیم و از همه طرف گرگا و مشکلات میخوان کلکمون رو بکنن پیشرفت جامعه و فرهنگ کیلویی چند!

    من میخواستم از گزینه مشارکت استفاده کنم ولی با توجیه یک دست صدا نداره و از کجا معلوم اینم مثل بقیه رها نشه و اینم مثل همه بازی های اینترنتی دست انداز نداشته باشه.. دست و دلم به کار نرفت و عذر میخوام که سهمی در نا امیدی شما داشتم و البته اون کله گنده هاش که دستشون به جایی بنده باید از شما و من و همه استعدادهای خفه شده عذر خواهی کنند و دست از جاnaماز آبkeشی و بروکراسی کشنده و حماقت بردارند.

    بدین درگاه حافظ را چو می‌خوانند می‌رانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

    حال که ا این حرفا رو مینویسم نصف شبه و باز ممکنه من درست ننویسم. خودت یه پالایش روش انجام بده اگه خواستی تاییدش کنید.

    انشاالله که موفق باشید و خدا بهتون صبر و امید و انگیزه و علاقه و پول و دانش فراوان‌تر بده.

    باید بگوییم اللـهم عجل لولیک الــــــــــــــفرج تا بلکه بیاید و کمک ایشان باگهای جامعه را برطرف کند.

     

     

 4. امیدوارم وقتی دوباره سایتمو میفرستم بالا بتونم از فونت های شما استفاده کنم.
  اگر آموزش بدید که چطوری فونت ها رو اصلاح کنیم شاید بشه باهاتون همکاری کرد.
  یعنی اگر هر برنامه نویسی (مثه من) بیاد و یک فونت راه اندازی کنه و اونو برای تشکر از آموزشی که دادید برای شما ارسال کنه میتونید کلی فونت جمع کنید!!!
  من خودم دنبال فونت هایی مثه دینار و نستعلیق برای سایتم هستم.
  ـــــــــــــــــــــ
  راجع به کش مرورگر باید بگم که میشه با استفاده از جاوا اسکریپت حلش کرد. و اینو میتونید توی سایتتون ارایه کنید.
  ــــــــــــــــــــ
  توی اوبونتو ۱۴.۰۴ چیزای خوبی هست. character map اسمشه توی منوی بالای صفحه اوبونتو (اگه دستکاریش نکنید) دیده میشه.
  ـــــــــــــــــــ
  دنیا دنیای بی وفایی هست. توی کنفرانس های مجازی که خوبه توی کنفرانس های فیس تو فیس هم توی روی هم نگاه میکنن دروغ میگن.
  ـــــــــــــــــــ
  دولت تو کار خودش هم مونده. منتظر همایت دولتی نباشید.
  اینها همون آدم هایی هستن که توی مسابقات فنی و حرفه ای سال ۹۳ (امسال) نفر اول مسابقات از بین ۱۷۰ نفر (یعنی منو) یادشون رفت بفرستن مسابقه.
  ـــــــــــــــــــ
  هر کاری که خواستید بکنید قبلش بگید اینجا ایران است. صدای مرا از همدان میشنوید.
  ـــــــــــــــــــ
  آمار بازدیدتون رو مدیون seo هستنید!
  ــــــــــــــــــ
  ترفند جالبی برای مرورگر ها و اون ۴۰۴ خوشگل زدید اما کاربردی نیست.
  به دلیل اینکه روبات ها و دانلود منیجر ها رو درنظر نگرفتین.
  این جماعت از youtube و فیسبوک دانلود میکنن.
  جساراتا سایت شما که در اولیت هست!!! (چون خودتون گفتید ما نباید از انتقاد ناراحت شیم خودتونم نباید ناراحت شید)
  ــــــــــــــــــ
  اینکه اون فونت به دردتون نمیخوره.
  یادتون باشه که ابتدایی معلمتون بهتون میگفت: قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود!!!
  البته بعید میدونم یادتون باشه یا اصلا گفته باشن. چون نظام آموزشی کنکور محور از این بهتر نمیشه.
  ـــــــــــــــــــ
  فکر میکنم عربستان داره فونت ارایه میده. البته مطمین نیستم. مثه قارچ این فونتا زیاد شدن. از اون جهت میگم.
  ــــــــــــــــــ
  میدونم که میخواید خفم کنید.
  چون آدم بی سواد نا آگاهی مثه من اومده این حرفها رو بهتون میزنه.
  اما یادتون باشه که همه آدما فرهیخته نیستن.
  و اکثرا مثه منم. تازه شاید احمق تر.
  دنیای ایرانی خیلی جالب تر از این حرف هاست.
  از دوران دوقرن سکوت تا ۱۰۰ سال قبل و بعدش.
  ـــــــــــــــــ
  پویا و موفق باشید.

  • محمد رضای عزیز. لطفا در بیان کردن یکسری مسائل تامل کن. جوانی و خامیت شکی نیست. من هنوز ایمیلت رو که در مورد جمیل بهم اخطار داده بودی رو نگه داشتم. برای همچین روزی بهت نشون بدم. ببین الان داری از جیمیل استفاده می کنی.
   نظراتت رو هم تائید کردم. تا فردا بیای بینی منظورم چی بوده و هست.
   لطفا در کامنت گذاشتن و نظر دادن حداقل روی مباحثی که میخوای صحبت کنی مدیریت داشته باش. اینطوری بریده بریده نظر نده. و ۱۰۰ البته خوب اول مطلب رو بخون ببین در مورد چی صحبت میشه هدف صحبت چیه. و بعد نظر بده.
   درضمن من اگر میخواستم بگم خفه شو دو سال پیش باید میگفتم. نگفتم و نخواهم گفت.
   شما هم شاد و پیروز باشید.

 5. اول از همه از زحمات شما تشکر و قدر دانی میکنم. منم یکی از اونهایی بودم که خیلی سعی کردم فونت ترافیک رو دانلود کنم، اما قبلش سعی کردم تو مشارکت شرکت کنم ولی فونت ترافیک برای مشارکت نبود.

  موفق باشید.

 6. سلام آقای سوزنچی،
  خسته نباشی. یادمه اون موقع که کار رو ارائه دادی من از فونت ها استفاده کردم.
  خودم هم کلی با فونت فارسی وبلاگم کلنجار رفتم، نه در مرحله طراحی که در مرحله استفاده از فونتی تمیز و فارسی که در ترکیب با وبلاگ بتونه تشکیل یک امضا رو بده
  چندتا سوال:
  فکر می کنی هزینه هرکدوم از این فونت ها، برای اینکه رایگان ارائه بدی چقدره؟ به خاطر زمان و کار تخصصی که برده
  دوم اینکه تا حالا با شرکت های طراحی سایت وارد مذاکره شدی؟ اونها شاید بودجه پشتیبانی از همچین پروژه ای رو داشته باشن
  سوم اینکه چرا از فونت های اصلاح شده، همینهایی که رونمایی کردی توی وبلاگت استفاده نکردی؟
  یه سری سوال دیگه هم داشتم که الان یادم رفت 🙂

  • هوشمند عزیز از بخش اول کامنتت متوجه منظورت نشدم. اما جواب سوالاتت :
   ۱- هرینه براورد شده رنجی بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ تومن هست. فونت های یکان – کودک و هما به دلیل خاص بودن گلیف ها از نظر طراحی زمان زیادی میبره.
   ۲- نه راستش فقط شورای عالی ایمیل زدیم که بی جواب بوده تا الان
   ۳- شنیدی کوزه گر از کوزه شکسته آب می خوره. من دو ساله میخوام تم وبلاگ رو عوض کنم اما فرصت نشده 🙁

 7. ممنون صالح جان.
  درددل و انتقادهای بجایی بود. متاسفانه ما همچنان با کپی رایت درگیریم و خواهیم بود. اما از بعد ادامه کار به نظر من شما باید کار خودت رو ادامه بدی البته تحت شرایطی که نشه کارها رو کش رفت و به قیمت معقولی بفروشی. مطمئناً اگر فونت های شما با فونت های دیگه اختلاف کیفی و کمی داشته باشه ارزش هزینه رو داره.
  من به شخصه منتظر رویا بُلد بودم و هستم و حاضرم همون مقدار دونیت قبلی رو هم انجام بدم برای فونت خوب.
  امیدوارم فونت های اصلاحی ات رو به زودی منتشر کنی و دل سرد نشی.
  موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.