پژوهشنامه خط و فونت فارسی

به نام صاحب قلم

به نام خداوندی که قلم را آفرید و آن را شایسته سوگند خویش قرار داد. به نام یگانه آفریدگاری که انسان را به زیور «اندیشه» و «تفکر» آراست و او را امانتدار این ودیعه الهی قرار داد.

هدیه‌ای از یک اوباشگر مجازی(محمدرضا حقیری)

ای یار من قلم!

از وقتی که با کلمات دوست و آشنا شدم، سعی کردم تو را بنویسم و قلم مرا یاری کرد که بنویسم، آنچه را می‌توانستم بنویسم و بخوانم، آنچه را نمی‌توانستم بخوانم. قلم، دنیای تاریکم را آبی آسمانی کرد و طرح وجودم را روشن و من که در خودم مرده بودم، دوباره متولد شدم.

وقتی قلم‌ها حرف می‌زنند، سکوت سنگین دفتر شکسته می‌شود. هرچند که زبان قلم‌ها با هم فرق می‌کنند؛ حتی حرکت قلم‌ها، نگاه قلم‌ها و دغدغه‌هایشان نیز با هم فرق دارد. اما همه مثل هم می‌نویسند. گاهی خیالی و گاهی واقعی؛ گاهی شعر و گاهی متن؛ گاهی از شادی و گاهی از غم و … اما وقتی قلم حرف می‌زند، ناگفته‌ها، گفته می‌شوند و حقیقت آشکار.

قلم‌ها، رسالت‌شان بزرگ است؛ اگر صاحبان قلم و قلم فرسایان بدانند که چه می‌نویسند و چه می‌نگارند. پس:

قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم / هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم
قسم به جان قلم خورده‌ام که نای قلم را / به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم
بر آن سرم که به رغم محیط در همه جایی / هر آنچه حق بپسندد به حقِ حق بنویسم

همچنین بنویسم حرف حق را، تا بر تن خویش ادا کرده باشم حق خویش را.

محتوای این صفحه روایت بیش از ۷ سال است. قصد دارم بصورت تصویری داستان خودم را بیان بازگو که چرا و چگونه طراحی حروف، طراحی تایپ‌فیس فارسی و ساخت و تولید فونت فارسی را آغاز کردم. تنظیم و تکمیل محتوایی با این حجم کاری سخت و زمانبر است.

به همین خاطر ابتدا محتوای لازم در این صفحه تدوین به مرور تکمیل می‌گردد.

از کجا شروع شد؟

رفع قضاوت

هموطن من بدان که ما فقط مسئول حرف‌هایی که می‌زنیم نیستیم، ما مسئول سکوت و عافیت‌اندیشی و حرف‌هایی که نمی‌زنیم نیز هستیم. برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت.

پس از تلخ زبانان نترس، از شیرین سخنانی که برایشان کف می‌زنی و به وجد می‌آیی و از فریب‌گرانی که زبانی فریبنده دارند، بترس. از آنان که دانه بر راه کبوتران می‌افشانند، بترس. نه از آنان که بیم و هشدار می‌دهند و کبوتران را می‌گریزانند. اگر سخنان تلخی را می‌شنوی که دلخواه تو نیست، خوشنود باش که گوینده‌اش اگر هزار عیب داشته باشد، لااقل این عیب را ندارد: «نمی‌خواهد تو را گول بزند».

به همین دلیل است که ترجیح می‌دهم غُرغُروی منزوی راست‌گو باشم تا یه محبوب ریاکار. ترجیح می‌دهم خودم باشم هر چند که اشتباه کنم، متهم شوم یا قضاوتم کنند. تا اینکه تصویری دوست داشتنی اما غیر واقعی از خودم ارائه کنم.

پیشگفتار:

من یک هکر هستم که اصلا بلد نیست اکانت اینستاگرام یا بانک هک بکند، یک برنامه نویس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار بودم، هستم و خواهم بود💪. طراحی حروف و تایپ‌فیس فارسی و البته ساخت و تولید فونت فارسی تنها قسمتی از هنر‌ هکری من است، که آنرا به روش نینجایی آموختم.

در کارنامه و رزومه فعالیت‌های من بطور کلی:

  • هیچ اثری از هنر، فلسفه غرب و شرق، خوشنویسی که در اینجا به آن اشاره کرده است وجود ندارد.
  • در حوزه خط و خوشنویسی اگر یک نگاه به دستخطم بیندازید پاسختان را می‌گیرید و با تاسف فراوان من تا قبل از سال ۹۱ جزو آن گروهی بودم که خط فارسی را عربی می‌دانستم و موافق تغییر خط بودم.
  • هیچ دوره تخصصی که مرتبط با حوزه گرافیک و طراحی تایپ‌فیس باشد من شرکت نکرده‌ام. برای مثال همچون آقای رضا بختیاری‌فرد حرفه‌ای نیستم.
  • همچنین سابقه ۱۹ سال فعالیت در این حوزه

یکی بود یکی نبود، فونت فارسی داشتیم، اما نداشتیم!

منافق دلواپس

شرکتی به نام مریم سافت

بعد از ضربه اول که هدف اصلی آن اسلام ستیزی بود و قصد داشت با تخریب و تحریف هویت خط فارسی به این هدف برسد، بعد از مدتی ضربه سهمگین دوم را از شرکت نرم‌افزاری مریم و کارکنان آن دریافت کردم.

شرح جزییات: کلیک کنید(لینک موقت )

هنرمندان فریخته🙃

می‌گویند «اقوام روزگار به اخلاق زند‌ه‌اند، قومی که گشت فاقد اخلاق، مرده است». تقریبا از سال ۸۰ که فعالیت حرفه‌ای خودم را آغاز کردم همواره با گرافیست‌ها و هنرمندان مختلفی افتخار همکاری داشتم. در همدان محل کار سابقم دیوار به دیوار آژانس تبلیغاتی اهورا(فعالیترین و شناخته‌ترین آژانس تبلیغاتی در همدان) بود، سفارش‌ها و پروژه‌های متعددی را بصورت دورکاری با افراد شناخته شده‌ای آرش حمیدی عزیز در کارنامه خودم داشتم.

در ادامه این مطلب قصد دارم با تلخی فراوانی هنرمندان عزیز را مخاطب صحبت خودم قرار بدهم. آنهم به این دلیل:

به نزد من آن کس نکو خواه توست / که گوید فلان خار در راه توست
به گمراه گفتن نکو می‌روی / جفایی تمام است و جوری قوی
هر آنگه که عیبت نگویند پیش / هنر دانی از جاهلی عیب خویش
مگو شهد شیرین شکر فایق است / کسی را که سقمونیا لایق است
چه خوش گفت یک روز دارو فروش / شفا بایدت داروی تلخ نوش

خط فارسی و فاجعه فرهنگی!

—-

یک فاجعه ملی:

مشکلی که می‌توانست در آینده یک فاجعه ملی به بار بیاورد

نگاهی به وضعیت ظاهری و بصری خط فارسی بی‌ندازید:

کارت ویزیت ایران

ریشه‌یابی مشکل:

نسخه پیش‌نمایش /بازنگری
نسخه پیش‌نمایش /بازنگری
نسخه پیش‌نمایش /بازنگریپژوهشنامه خط، فونت فارسی

آغاز پژوهش:

آنچه گذشت:

آنچه گذشت-خلاصه‌ای از پژوهش من

دستاوردها و نتایج حاصل شده:

حروف ساز – حرف لا

حروف ساز- حرف ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.